Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Belli Oldu

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan personellere verilecek yıpranma payı oranı netlik kazandı. 1 Yılda 60 Gün olarak uygulanması açıklandı.

SAĞLIK 30.04.2018, 23:25 30.04.2018, 23:16
Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Belli Oldu

Edinilen bilgilere göre Bakanlar Kurulu’nda imzaya sunulan tasarıda sağlık çalışanlarına 1 yılda 60 gün yıpranma payı verilmesi öngörülmektedir. Buna göre 5 yıl sonunda 10 aylık bir yıpranma payı elde edilmiş olacaktır. 

Milletvekillerine Kıyak
Tasarıda milletvekillerine ise ayrı bir kıyak geçildi. Milletvekilleri tatilde oldukları dönemde dahi bu yıpranma paylarından istifade edebileceklerdir. Dolayısıyla arada bir eşitsizlik olduğunu ifade etmek gerekir. 
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan getirilecek bu düzenlemenin tüm sağlık personelleri için olacağını ifade etti. net bir tarih vermekten çekinen Bakan Demircan bu yasama yılı içerisinde meclisten geçirileceğini dile getirdi. Hali hazırda seçim öncesinde bulunulması nedeniyle kısa süre içerisinde meclisten geçirilebileceği de ifade edilmektedir. Ancak bu konuda bakan dahi net bir şey söylemekten çekinmektedir. 

İlk Tepkiler 
Bu düzenleme karşısında bazı sağlık çalışanları olumlu tepki verirken bazıları karşı çıktı. Zira 5 yıla vurulduğu zaman 10 ayda kalan yıpranma payları bazı çalışanlar tarafından az bulundu. Dolayısıyla da bir değişiklik yapılması gerektiği dile getirildi. 

Ancak yıllardan beridir beklenen bu düzenlemenin hayata geçiriliyor olması da insanlar tarafından sevinçle karşılandı. Bakanlar Kurulu’nda imzaya sunulan bu tasarının önümüzdeki süreç içerisinde kanunlaşması da beklenmektedir. Böylelikle kanunlaştıktan sonra işlemeye başlayacağını ifade edebiliriz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Hemşire 3 yıl önce
Geçmişe dönük olarak verilmeli yoksa bir anlamı yok