Sağlık Bakanlığı Personelinin Yıllık İzinleri İptal Edildi

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuru ile tüm sağlık personellerinin yıllık izinleri durduruldu.

SAĞLIK 13.03.2020, 22:13
Sağlık Bakanlığı Personelinin Yıllık İzinleri İptal Edildi

Yıllık İzinler Durduruldu

Kovid 19 virüsünün ülkemizde de görülmesi üzerine olağanüstü önlemler alınmaya devam ediyor. Vatandaşlar, memurlar ve hatta vekiller bile sosyal hayattan, çalışmaktan mümkün olduğunca uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Böylece virüs bulaşma ihtimali en az indirilmeye çalışılıyor. 

Ancak diğer yandan bu süreçte en çok ihtiyaç duyulan kesim sağlık çalışanlarıdır. Vakaların artması ile sağlık personeli sayısı yetersiz gelebilir. Bu nedenle bakanlık tüm sağlık çalışanlarının yıllık izinlerini durdurdu. Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan tüm personeller bu kapsamdadır. İkinci bir emre kadar hiçbir sağlık personeli yıllık izin kullanamayacaktır. 

Mazeret İzni Hariç İzinler İptal

Bu kapsamda sadece DMK’da öngörülen mazeret izinleri kullanılabilecektir. Evlilik, doğum, ölüm, analık, hastalık ve refakat izni gibi izinler verilecektir. Bu izinlerin dışındaki izinler ise şu an için durdurulmuştur. 

İzinlerin yeniden ne zaman açılacağı henüz bilinmemektedir. Virüsün gidişatına göre yeniden değerlendirmeler yapılacak ve duyuru yayımlanacaktır. 

Sağlık Personeline İhtiyaç Büyük

Korona virüs vakasının yayılması sonrasında sağlık personellerinin önemi daha da iyi anlaşılmaktadır. Vaka sayısının arttığı Çin ve İtalya gibi ülkelerde sağlık personeli sıkıntısı yaşanmaktadır. Türkiye’nin de bu aşamalara gelmemesi için şimdiden sıkı önlemler alınıyor. Böylece tablo daha vahim hale gelmeden gerekli önlemler alınmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)