Sağlık Bakanlığı Obezite Genelgesi ile Obeziteye Dur Diyor!

Sağlık Bakanlığı önce sözleşme imzalansın, sonra eğitim verilesin dedi. Peki, Obezite Genelgesi detayları neler? İşte, açıklamalar…

Sağlık Bakanlığı Obezite Genelgesi ile Obeziteye Dur Diyor!

Özgenç’in haberine göre, Türkiye’de obezite oranı %33.5’e ulaştı!

Bakanlıktan Obezite Merkezlerine Kurallar
Sağlık Bakanlığı obezite merkezlerinin kurallarını açıkladı. Beden kitle endeksine göre cerrahi müdahalenin kimlere yapılabileceği konusunda kısıtlama getirildi.
Vücut kitle indeksi 30’un altında olan kimse, cerrahi müdahaleye yönlendirilemez.

Belirlenmiş olan kurala uymayan doktorlar ve ceza alabilecek olan sağlık çalışanları sözleşme imzalayacak. Sağlık Bakanlığı Türkiye’de obezite ile mücadele konusunda harekete geçti. Genelge kapsamında önce sözleşme yapılacak sonra da eğitim verilecek.

Obezite Merkezleri Kurulacak
Evet, yaşanan obezite problemine çözüm bulunması için obezite merkezleri kurulacak. Kayıt bir hafta sürecek ve hastanın uyum durumu göz önünde bulundurularak, görüşmeler yapılacak. Her gün en az bir branş ile görüşmenin olması isteniyor.

Hastalar sağlık taramasından geçiyor.
Obeziteye sebep olan durumun ve tedavinin ne olacağı yönünde planlar yapılıyor.

2 haftalık eğitim süreci…
Yemek yeme stilinin oluşturulması, depresyon ölçeği üzerinden takip formunun hazırlanması gibi süreçler olacak. Obezite merkezleri eğitimleri kapsamında öncelikle analiz en iyi şekilde yapılacak.
Eğitimdeki kazanımlarına göre, en az %50’sini edinen kişilerin diğer aşamaya geçmesi sağlanacak. Bu şekilde sağlıklı ve düzenli beslenme konusunda alışkanlık kazandırılması hedefleniyor.
Türkiye’de obezitenin çözümü bu şekilde aranıyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE