Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş: 4 Bin Uzman Hekim Alacağız

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapan Eyüp Gümüş aile hekimlerinin yoğunluklarına dikkat çekerek 4 bin uzman hekim alacaklarını açıkladı.

SAĞLIK 20.05.2018, 12:25
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş: 4 Bin Uzman Hekim Alacağız

Acil Yoğunluğu Azaltılacak

Gümüş, hastanelerin acil servislerinde yaşanan yoğunluğu azaltmak için sağlık ocaklarını daha aktif hale getireceklerini ifade etti. Saat 23.00’a kadar çalışacak olan sağlık ocakları ile birlikte acil servislerin yoğunluklarını da çözeceklerini dile getirdi.

Bu sistemi hayata geçirmek için 4 bin uzman hekim alacaklarını ifade eden Gümüş bunun için emekli olan doktorların dahi başvuru yapabileceklerini dile getirdi. Yaş sınırının 72 olduğunu dile getiren Gümüş emekli olanlardan da 150 başvurunun geldiğini aktardı. Hali hazırda bu uygulamanın bazı illerde pilot olarak uygulanmaya başladığı da Gümüş tarafından aktarıldı.

Sistemin bir anda devreye girmeyeceğini ifade eden Eyüp Gümüş 24 Haziran sonrasında yavaş yavaş uygulamaya konulacağını dile getirdi. Bu kapsamda ilk etapta 300 merkezin bu sisteme geçirilmesi için çalışmalar yürütülecek. Alınacak hekimler operasyon yapmayacakları ve daha çok basit işler ile ilgilenecekleri için emeklilerin de başvuru yapabileceklerini aktaran Gümüş buna örnek olarak kadın doğum takibi ve hastaneye sevk işlemlerini verdi. Böylelikle hekim ihtiyacının da kısmen karşılanması mümkün olacak. Bu konuda çalışmalar devam ediyor ve zamanla tüm ülke genelinde uygulamaların başlaması hedefleniyor. Bu uygulama başarıya ulaşırsa acillerin yükü bir hayli azalmış olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)