Sağlık Bakanından Zika Virüsü Açıklaması

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’dan zika Virüsü ile ilgili açıklama yaptı. Türkiyede yeni görülen Virütik bir hastalık.

SAĞLIK 11.01.2018, 15:48
Sağlık Bakanından Zika Virüsü Açıklaması

Sağlık Bakanı açıklamalarda bulundu. Zika virüsü üzerinde durduklarını belirterek, "Zika, Türkiye'de yeni görülen virütik bir rahatsızlık. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığımız gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli tedbirler de alınacak" dedi.

Bakan Demircan Zika Virüsüne karşı aşı yapıldığını, aşının etkisini artırmak için bir miktar alüminyum kullanıldığını belirterek, "Aşı, toplum sağlığı üzerinde fevkalade koruyucu bir önlem, buna karşı çıkmak fevkalade sakıncalı" görüşünü belirtti.

Ahmet Demircan Zika virüsü ile ilgili harekete geçtiklerini virüsle ilgili bakanlığın gerekli çalışma içinde olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı, Mevsimsel grip konusunda iyi noktadayız geçmiş yıllara göre olumsuz bir nokta söz konusu değil. Yaygın bir tehdit yok hatta iyi durumdayız denebilir.

Antibiyotik konusuna da değinen bakan, bu konuda ülkemizde yapılan çalışmalar olumlu sonuç verdi. Reçetelerde antibiyotik oranı geçtiğimiz yıllara göre düşüyor ve düşmeye devam ediyor. Bu konuda başarılıyız. Akılcı antibiyotik kullanımı kampanyamız da var. Bu konuda medya da bize destek veriyor.

Aşı, toplum sağlığı üzerinde fevkalade koruyucu bir önlem, buna karşı çıkmak çok sakıncalı. 19 yıldır ülkemizde çocuk felci vakası yok. Çocuk felciyle, rahatsızlığıyla yakalanmış çocuğumuz yok. Bu, çok sevindirici bir haber.

Aşılarda Alüminyum kullanıldığı iddialarına da değine Sağlık bakanı; Aşıların etkisini artırmak için bir miktar alüminyum kullanılır ama bu alüminyum DSÖ’nün kabul ettiği düzeyde, sürekli izlenen, etkileri takip edilen bir miktardır. Alüminyum gerekçe gösterilerek aşıyı reddetmek çok sakıncalıdır. Aşılarımızın etkileri, yan etkileri ve riskleri tümüyle DSÖ ile birlikte takip edilip izlenmekte ve bir şey olduğunda derhal tedbir alınmaktadır.  Alüminyum gerekçesi spekülatif bir gerekçedir, bilimsel hiçbir tarafı yoktur.  Aşı uygulamalarımızın hepsi bilimsel denetim altındadır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@