Sağlık Bakanı’ndan Özeleştiri: OECD Ülkeleri İçinde Hekim Sayısı En Düşün Olan Ülkeyiz

Sağlık Bakanlığı tarafından 55 bin personel alımına ilişkin olarak Sağlık Bakanı Ahmet Demircan açıklamalarda bulundu.

SAĞLIK 14.01.2018, 17:52 14.01.2018, 18:20
Sağlık Bakanı’ndan Özeleştiri: OECD Ülkeleri İçinde Hekim Sayısı En Düşün Olan Ülkeyiz

Türkiye’de doktor başına yaklaşık 400 hasta düştüğünü ifade ederek, OECD ülkeleri arasında hekim sayısı en az olan ülke olduğumuzu ifade etti. 

Doktor, ebe, hemşire gibi sağlık personeli alımı yapacaklarını,  bunun yanı sıra yoğun bakımlara da bin 600 yatak ekleneceğini ifade etti. Ülkemizde 10 bin kişiye yalnızca 191 doktor düştüğünü ifade etti. Bu sayının arttırılması gerektiğine dikkat çekti. 

Gündeme İlişkin Açıklamalar

Bakan Demircan, Prof. Dr. Canan Karatay tarafından gündeme getirilen aşı tartışmasına da değindi. Karatay, aşıların içinde alüminyum olduğunu ve bu yüzden Alzheimer sebebi olduğunu söylemişti.

Demircan ise bu açıklamanın bilimsel olmadığını ve aşı yaptırmamanın kişi sağlığı yanında toplum sağlığını da tehlikeye attığını ifade etti. 

Ülkemizde görülmeye başlanan zika virüsüne de değinen Demircan, bu konuya ilişkin çalışmaların yapıldığını ifade etti. Tedbir almak için hazırlıklar yapıldığını söyledi. 

Hekim Sayısı Yetersiz

Hekim başına 400 hasta düştüğünü ifade eden Demircan, hekim sayısını arttırmak için TUS’da uzmanlık sınavı için ayrılan kontenjanı 6 binden 8 bine çıkardıklarını ifade etti. Uzman hekim ihtiyacında ciddi açık olduğunu ifade etti.

Pratisyen hekim ihtiyacının 5 yıl içinde tamamlanacağını umduklarını ifade eden Demircan, hala 10 bin civarında hekim ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@