Sağlık Bakanı Koca: Performansa Göre Ödeme Sistemi Değiştirilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, performansa göre yapılan ek ödemelerin dengeli bir ek ödeme haline geldiğini ve bunun değiştirileceğini belirtti.

SAĞLIK 15.03.2019, 20:30
Sağlık Bakanı Koca: Performansa Göre Ödeme Sistemi Değiştirilecek

Zor Alanlar Cazip Hale Getirilecek
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında bir otelde sağlık personelleri ile bir araya geldi. Bakan Koca, toplantı kapsamında konuşma yaptı ve pek çok konuya değindi. En önemli konulardan birisi ise performans sistemi oldu. Neredeyse tüm sağlık personellerinin şikâyet ettiği performans sistemi ile ilgili olarak ilk defa bir Sağlık Bakanı açıklamada bulundu.

Performans sisteminin performansı ölçmekten çıkıp sabit bir ek ödeme haline gelmesi sağlık çalışanlarını teşvik etmiyor. Durum böyle olunca riskli ve zor alanlarda çalışacak personel bulmak güçleşiyor. Zira çalışanlar zor ya da kolay yerlerde aynı ödemeyi almaktadırlar. Aynı ödeme için fazladan risk almak makul olmadığı için cerrahi alanlar giderek boş kalmaya başlamaktadır. 

Bakan Koca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin kabul edilemeyeceğini ifade etti. Bunun için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden Bakan Koca bunu örneklerle açıkladı. Sağlık çalışanlarına şiddet vakası yaşanması halinde şikayet olmadan doğrudan inceleme başlatılacaktır. Ayrıca sağlık çalışanlarının ifadeleri işyerinde alınacak. Bu sayede kendilerini rahat hissettikleri bir ortamda ifadeleri alınmış olacak ve baskı hissetmeyeceklerdir. Ayrıca gerekli olan hukuki destekler de Bakanlık tarafından sağlık personellerine verilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)