Sağlığınızı Bu 4 Cinsel Hastalıktan Koruyun

Sağlığımızı tehdit eden sorunlardan biri de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Hiç bilmediğiniz bu 4 cinsel hastalığa dikkat etmelisiniz.

SAĞLIK 06.02.2019, 21:12 08.02.2019, 16:46
Sağlığınızı Bu 4 Cinsel Hastalıktan Koruyun

Neisseria Menenjiti
Belsoğukluğunun bir akrabası olan bu virüs beyin ve omurgada enfeksiyona sebep oluyor. Bu sebeple de ölümcül bir hastalıktır. Bu bakteri burun ve boğazda bulunuyor. Oral ilişki ve öpüşme yoluyla bulaşarak vücuda yayılıyor. Yetişkin insanların yüzde 10'unda bu mikrop bulunduğu için her yetişkinin dikkatli olması gerekiyor. 

Mikroplazma Genitalium
Gençler arasında görülen bu enfeksiyon insanların yüzde 1-2'lik kısmını etkiliyor. Hastalık belirtisi olarak genital bölge tahriş oluyor. Kadınlarda sebep olduğu enfeksiyondan ötürü kısırlık, ölü doğum, düşük gibi etkenlere sebep oluyor. 

Shigella Flexneri
İnsan dışkısı ile bulaşan bir enfeksiyondur. Kanlı ishal, karın krampları gibi belirtiler yaşanıyor. Küçük çocuklarda ve gelişmemiş ülkelerdeki yüksek gelirli kişilerde yaygındır. 

Lenfogranüloma Venerum (LGV)
Genital bölgedeki sivilce, şişlik ya da kabarcık gibi bir belirti ile ortaya çıkıyor. Biseksüellerde daha çok görülüyor.

Nasıl Korunmalı?
Cinsel yolla bulaşan bu hastalıklardan korunması için ilişki sırasında prezervatif kullanmak ve tek eşli olmaya dikkat etmek gerekiyor. Eşcinsellik ya da biseksüellik hastalıklara yakalanma ihtimalini arttırıyor. Ayrıca ilişki esnasında ağzın kullanımına dikkat etmek gerekiyor. En önemlisi ise basta genital bölgeler olmak üzere vücuttaki herhangi bir değişiklik hâlinde çekinmeden doktora başvurmaktır. Bazı enfeksiyonlar antibiyotik tedavisi ile düzelirken, bazıları ölümcül olabiliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@