Sağlığınız İçin Telefonu İki Elle Kullanmayın

Telefonu yanlış pozisyonda kullanmak baş, boyun, sırt ağrıları gibi sorunlara davetiye çıkarıyor.

SAĞLIK 26.07.2018, 20:03
Sağlığınız İçin Telefonu İki Elle Kullanmayın

Omurga Hasarlarına Yol Açıyor

Telefonu kullanırken iki elimizle tutup başımızı öne eğmek başımızın vücudumuza tam 5 kat daha ağır gelmesine sebep oluyor. Bu durum ise baş ve boyun ağrılarının yanı sıra sırt ve duruş bozukluklarına yol açıyor. Günün büyük bölümünü telefonlarla geçirdiğimiz düşünülürse sorun giderek büyüyor ve omurga hasarlarına kadar varıyor. Vücutta kronik ağrılara sebep olabilen yanlış telefon tutuşu, sağlığınızı tehdit ediyor.

Bir insan kafasının ortalama ağırlığı 5,5 kg civarında olmasına rağmen baş 60 derece eğildiğinde 27 kg kadar hissediliyor. Telefon kullanımı sırasında baş en fazla 15 derece öne eğilmelidir. Bu durumda baş 12 kg kadar hissedilir.

İki Elle Telefon Kullanmayın

Cep telefonu kullanırken kollar dirseklerden bükülü şekilde tutulmalıdır. Telefon tek elle tutularak eller ara sıra değiştirilmelidir. İki elle telefon tutulursa omuzlar öne çok kapanır. Telefon tam karşıda değil, göz hizasından aşağıda tutulmalıdır. Kollar havada taşınmamalı, dirseklerin koyulduğu yerden destek alınmalıdır. 

Telefon kullanırken çoğunlukla başparmaklar kullanılır. Sayfaları kaydırırken, mesaj yazarken vs başparmaklar daha ön plandadır. Uzun vadede bu parmakta kireçlenme olmaması için parmakları dinlendirmek gerekir. Elinizi değiştirdikçe parmağınızı da değiştirmek dinlenmenizi sağlayacaktır. Telefonu bu şekilde kullanarak muhtemel sağlık sorunlarını azaltabilir ve daha büyük sorunlardan kaçınabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)