Sağlığınız İçin Malatya Kayısısı Tüketin!

Lifli yapısı ve düşük kalorisi ile kayısı oldukça şifalı bir meyvedir. Kilo kontrolü de sğalayan kayısının faydaları saymakla bitmiyor.

SAĞLIK 28.08.2018, 19:30
Sağlığınız İçin Malatya Kayısısı Tüketin!

Nelere İyi Geliyor?

Kayısı denilince akla ilk gelen sindirim problemlerine iyi gelmesidir. İçindeki lif ve selülozlar sayesinde sindirimi düzenler, kabızlığa iyi gelir. Düzenli olarak günde 3-4 kayısı tüketmek bağırsak sağlığınıza iyi gelecektir.

Aynı zamanda kayısının kalorisi ve şeker oranı oldukça düşüktür. Bu yüzden kilo da aldırmaz. Hiç bilinmese de kayısının demir oranı oldukça yüksektir. Kansızlığa iyi gelir, uzun süre tok tutar. Anemi ve bundan kaynaklanan sorunlara oldukça iyi gelecektir. Kan oluşumunu desteklediği gibi kolay akışını da sağlar.

Görme problemi yaşayanlar için de kayısı oldukça şifalıdır. Sarı ve turuncu sebze ve meyvelerde bulunan beta karoten kayısıda da yüksektir. Ayrıca A, C ve E vitaminleri de mevcuttur. Göz sağlığını koruyucu etkisi vardır. Gece körlüğü, katarakt ve göz dejenerasyonlarını önlemekte faydalıdır. Özellikle katarakt ameliyatı geçiren kişiler çokça tüketmelidir.

Gastrit ya da mide yanması gibi sorunlar yaşayanlar kayısı tüketmelidir. Mide sorunu olanlar şekerli ve asitli gıdalardan uzak durmalıdır. Kayısı da bunun için ideal bir besindir. Ayrıca kalp sağlığını koruma ve kanser hastalıklarını önlemede yardımcıdır. Özellikle akciğer kanserine karşı önerilir. Potasyum içermesi kalp dostudur.

Böbrek hastaları için uygun değildir. Çünkü protein ve mineral kısıtlı diyetler uygularlar. Bu yüzden kayısı tüketilmemelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)