Safra Kesesinden 200 Taş Çıkarıldı Doktor Bile Şaşırdı

Erzincan’da 21 yaşındaki bir kadının safra kesesinden çıkarılan 200 taş doktorunu bile şaşırttı.

SAĞLIK 29.12.2018, 21:15
Safra Kesesinden 200 Taş Çıkarıldı Doktor Bile Şaşırdı

1,5 Santimetrelik Taş Çıktı
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’ne bağlı olan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen safra kesesi ameliyatı doktorları bile şaşırttı. 3 mm ile 1,5 cm arasında değişiklik gösteren toplamda 200 adet taş 21 yaşındaki kadının safra kesesinden çıkarıldı. Ameliyatı yapan doktor Orhan Çimen ise bu durumun sık karşılaşılan bir durum olmadığını vurguladı. Doktor Çimen, meslek hayatında böylesi bir vakayla ikinci defa karşılaştığını da aktardı. 

4-5 aydır karın ağrısı şikayeti bulunan 21 yaşındaki kadın sonunda hastaneye gidince gerçeği öğrendi. Ardından ameliyata alındı ve çıkan 200 taş herkesi şaşırttı. Evli ve 1 çocuk annesi olan kadının ertesi gün taburcu edilmesi bekleniyor. Ameliyat sonrası açıklamalarda bulunan hasta kadın da ultrasonda taşları gördüklerini ancak yine de bu kadar taş çıkacağını kendisinin de beklemediğini ifade etti. 

Toplam 30 dakika kadar süren ameliyat neticesinde hasta kadın sağlığına kavuştu. Ancak aynı durumun yeniden tekrarlanmaması için kontroller devam edecek. Böylelikle sürekli gözetim altında tutulacak olan hastanın da beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Aynı durumda olan hastaların da zaman kaybı olmadan doktora gitmeleri tavsiye ediliyor. Ayrıca taş oluşumunu engelleyecek bir şekilde beslenilmesi ve bol bol su tüketilmesi de gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@