Reçetesiz Rota Aşısı Satan Eczacılara Ceza Kesildi

Rota virüsü aşısını reçetesiz olarak satan eczanelere bakanlık tarafından kutu başına 600 lira ceza kesildi.

SAĞLIK 10.03.2019, 14:55
Reçetesiz Rota Aşısı Satan Eczacılara Ceza Kesildi

Rota Virüsü Aşısı
Son zamanlarda oldukça sık görülen Rota virüsü, dünyada bebek ölümlerinin yüzde 85’ine sebep oluyor. Rota virüsü en çok 2 yaş altı çocuklarda görülerek bağırsak iltihabına yol açıyor. Ateş, kusma, ishal gibi belirtiler yaşanıyor. Sıvı kaybı nedeniyle hayati tehlike yaşanıyor. 2 aydan büyük bebeklerde ağızdan damla şeklinde aşılama yapılıyor. Maalesef bu aşı Sağlık Bakanlığı’nın geri ödeme kapsamına girmiyor. Aşıyı yaptırmak isteyen aileler, kendileri ücret ödeyerek satın alıyorlar. Bebeği için aşıyı alan aileler sağlık kuruluşunda aşıları yaptırıyorlar.

İl Sağlık Müdürlükleri eczanelere denetim yaparak sisteme kaydı yapılmayan her bir kutu Rota aşısı için 600 lira ceza kesti. Aşılar isteğe bağlı olarak reçetesiz satılıyor.

Cezalar Yersiz
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan ise eczacılara kesinle cezaların yersiz olduğunu belirtti. Geri ödeme kapsamında olmayan bu aşılar sisteme reçeteli satış olarak kaydedilmiyor. Reçeteli bir ilaç olmadığı için aşının İlaç Takip Sistemine kaydı gerekmiyor. Bu aşılar bebeklere yapıldığı zaman, aşıyı yapan sağlık kuruluşu tarafından kaydı tutulması gerekiyor. Aşıların kaydı bu şekilde sisteme girilmiş oluyor. 

Saydan, kayıt konusunda eczanelerin bir sorumluluğu bulunmamasına rağmen neden ceza kesildiğini anlamadıklarını belirtti. Haksız uygulamalara son verilmesini istedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)