Rastgele Test Uygulamasına Geçilecek

Vaka sayılarında düşüşe geçilmesinin ardından Türkiye’nin bağışıklık haritasını çıkarmak için rastgele test uygulamasına geçilmesine karar verildi.

SAĞLIK 26.04.2020, 20:47
Rastgele Test Uygulamasına Geçilecek

Turizm Sezonu İçin İlk Antalya’da Uygulanacak

Şimdiye kadar ülkemizde 865 bin kişiye korona testi yapıldı. Ne kadar çok kişiye test yapılırsa o kadar iyi izolasyon sağlanması mümkün oluyor. Bu nedenle de kısa bir süre içerisinde vaka sayılarında düşüş yakalandı. Testlerin yanı sıra filyasyon uygulamasının hayata geçirilmesi de büyük bir öneme sahiptir. Bu uygulamada korona hastalarının temas ettiği kimseler de izole edildi ve yakından takip edildi. Sağlık çalışanlarının özverileri ile bu kimseler toplumdan izole edildi. Sayıları 400 bine ulaşan bu kimseler kuluçka süresini atlattıktan sonra yeniden normal hayatlarına döndüler. Bu sayede vaka sayılarının patlamasının da önüne geçilmiş oldu.

Yapılan bu uygulamalara ilave olarak şimdi de rastgele test uygulamasına geçilecek. Böylelikle yüzdesel olarak nüfusun ne kadarına hastalık bulaşmadığı ne kadarının bağışıklık kazandığı gibi istatistiki veriler elde edilecek. Veriler sayesinde de turizm sezonunun ne zaman başlaması gerektiğine karar verilecek. Bu nedenle ilk olarak Antalya’da uygulanacağını söyleyebiliriz.

Test uygulanacak haneleri Türkiye İstatistik Kurumu belirleyecek. Böylelikle örneklemin geneli temsil etmesi sağlanacak. Antalya’dan sonra diğer illerde de bu uygulamanın yapılmasına geçilecek. Bu sayede tespit edilemeyen hastalar da tespit edilerek erkenden karantina sürecine dahil edilip izole edilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)