Pırasa Mucizevi Faydaları ile Önyargıları Kırıyor

Yemek olarak pek tercih edilmeyen pırasa aslında insan sağlığı için pek çok mucizevi fayda sağlıyor.

SAĞLIK 12.02.2020, 19:06
Pırasa Mucizevi Faydaları ile Önyargıları Kırıyor

Pırasanın Faydaları

Kış sebzelerinden olan pırasanın tam mevsimi ancak pırasa sofralarda hak ettiği yeri bulamıyor. Potasyum kalsiyum, fosfor ve C vitamini açısından oldukça yüksek olan pırasa sağlığa pek çok fayda sağlıyor. Karaciğerde kolestrol üretimini engeller ve kan basıncını düşürür. Aynı zamanda kan damarlarındaki hasarı da düşürür. Kalorisi düşük olması ile kilo yapmaz. Lifli yapısı ile hem tok tutar hem de sindirim sistemini düzenler. 

Pırasa soğan ailesinden bir sebze olduğu için benzer özellikler taşır. Soğan ve sarımsakta bulunan sülfür bileşikleri pırasada da oldukça fazladır. Bu özelliği sayesinde prostat, mide ve kolon kanserine karşı koruyucudur. Ayrıca kadınların bolca tüketmesinde fayda vardır çünkü bağırsak kanserinden de korur. 

Hamilelikte folat alımı oldukça önemlidir. Aksi takdirde bebeklerde anomaliler görülebilir. İşte pırasa folat bakımından oldukça zengindir. Özellikle kendi mevsimi olan kış aylarında çokça tüketmek gerekir. 

Pırasada K vitamini de oldukça yüksek düzeyde bulunur. Böylece kemik sağlığını koruyacaktır. Kronik iltihaplanmaları önler ve böylece kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Pırasanın yeşil yaprakları beyaz kısmına göre çok daha besleyicidir. Bu nedenle pırasa yemeklerde bütün olarak kullanılmalıdır. Düşük kalorili, bol lifli ve yağsız bir besin olduğu için diyet yapanlar güvenle tüketebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)