Pfizer, Alzheimer ve Parkinson Hastalıkları İçin İlaç Araştırmasına Son Verdi

Pfizer tarafından bir süredir Alzheimer ve Parkinson hastalarına çare olacak ilaç araştırması yapılıyordu.

SAĞLIK 09.01.2018, 20:07
Pfizer, Alzheimer ve Parkinson Hastalıkları İçin İlaç Araştırmasına Son Verdi

Ancak firma araştırmalarına son verme kararı aldı. Çünkü araştırma için milyar dolarlar harcanmasına rağmen halen sonuç alınamadığı açıklandı. 

İlaç Araştırmaları Sonuçsuz Kaldı

Pfizer tarafından bir süredir Alzheimer ve Parkinson hastaları için ilaç çalışması yürütülüyordu. Son 6 yıldır devam eden çalışmalarla sonuç aşamasına gelen ilaçlar olmasına rağmen halen istenen sonuç alınamamıştı. Roche’nin geliştirdiği Gantenerumab, Eli Lily tarafından geliştirilen Solanezumab ve Pfizer’ın deneylerini yaptığı Bapineuzumab gibi ilaçlardan bunlardan biriydi. Ancak ilaçların işe yaramadığını gören firma, çalışmalarını sona erdirme kararı aldı. Bunun yerine sonuç alınması daha muhtemel olan alanlara yönelmeye karar verildi.

2 Milyar Dolar Harcama Yapıldı

Üzerinde çalışılan Alzheimer ve Parkinson ilaçları için şimdiye kadar 2 milyar dolarlık bütçe kullanıldı. Ancak sonuç alamayan Pfizer araştırmalarını sonlandırdı. Bu gelişme tıp çevrelerinde bir hayal kırıklığı yanşamasına sebep oldu. 

İngiltere Alzheimer Araştırmaları Kurumu'ndan Matthew Norton, The Times gazetesine açıklama yaparak uzun vadede firmaların demans araştırmalarına devam edeceklerini umduğunu ifade etti. 

Demans, genellikle yaşlılık sebebiyle oluşan fiziki ve psikolojik değişimleri ifade ediyor. Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklar da demanslar içinde yer alıyor. Pek çok insanın ileri yaşta karşılaştığı bu hastalıklar için henüz etkili bir tedavi mevcut değil.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@