Pembe Prenses Tırı Bakanlık Önünde

Kanseri erken teşhis edebilmek amacıyla mobil hizmet veren Pembe Prenses adlı tırın yeni durağı Sağlık Bakanlığı önü oldu.

Pembe Prenses Tırı Bakanlık Önünde

Meme Kanseri Farkındalık Ayı
Her yıl ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olması sebebiyle çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu sayede vatandaşların meme kanserine karşı tetikte olmaları sağlanıyor. Erken teşhis edilen kanser vakalarının ise çok daha kolay iyileştirilmesi mümkün olabiliyor. İşte bu ay kapsamında meme kanseri teşhisi yapan Pembe Prenses tırı Sağlık Bakanlığı önüne geldi. Bakanlık çalışanlarına hizmet verecek olan bu tır ardından rotasına devam edecek.

Sosyal Güvenceye Gerek Yok
Meme kanseri teşhisi için tırlarda yapılan testler için veyahut da KETEM'lerde yapılan testlerde herhangi bir sosyal güvence istenmemektedir. Ücretsiz olarak yapılan bu testten 40-69 yaş arası kadınlar istifade edebilecektir.

Kadınlarda görülen her 5 kanser vakasından birisinin meme kanseri olması da durumun ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Bu sebeple kadınlarımızın bu merkezlere giderek test yaptırmaları son derece önemlidir. İhmal edilen bu testler için sonradan pişmanlık duyulması söz konusu olacaktır ancak maalesef geriye dönüş olmayacaktır.

Sağlık Bakanlığı çalışanları da ayaklarına kadar gelen bu hizmetten memnun olduklarını dile getirirlerken, Sağlık Bakanlığı çalışanı olmalarına rağmen kendilerinin de bu testleri ihmal ettiklerini itiraf ettiler. Ayaklarına gelen bu fırsatı geri geçirmeyen sağlık çalışanları da kanser testi yaptırdı.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE