Parlak Telefon Ekranı Göz Retinasını Deldi

Tayvan'da yaşayan 25 yaşındaki genç kadının göz retinası cep telefonunu en parlak seviyede kullanması nedeniyle delindi.

SAĞLIK 23.02.2019, 20:43
Parlak Telefon Ekranı Göz Retinasını Deldi

500 Delik Tespit Edildi
2 sene boyunca telefonunu her zaman en parlak seviyede kullanan 25 yaşındaki Tayvanlı genç kadının göz retinasında 500 delik oluştu. İşi gereği sürekli olarak telefon ve bilgisayara bakmak zorunda kalan kadın dizi izlerken dahi en parlak seviyede telefona bakıyordu. 2 sene sonra gözlerinde yanma ve bulanık görme sorunları yaşayan genç kadın doktora gitmeye karar verdi. Doktor ise yaptığı inceleme neticesinde 500 deliğin oluştuğunu tespit etti.

Uzmanlar telefonların en parlak seviyede kullanılmamasını önemle tavsiye ediyor. Özellikle karanlık ortamlarda yüksek ışığa maruz kalmak gözleri yormakta ve kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bunun yerine yapılması gereken parlaklık seviyesini otomatik olarak ayarlamaktır. Bu durumda akıllı telefonlar dış ortamın parlaklığına göre kendi parlaklığını ayarlayacaktır. 

Gözlerin sıklıkla dinlendirilmesi ve telefon ve bilgisayar gibi ekranlara sürekli olarak bakılmaması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Eğer iş icabı bundan kaçış yoksa gözlerin dinlendirilmesi kesinlikle gereklidir. Aksi takdirde ciddi hasarlar söz konusu olacaktır. Dinlendirici gözlükler kullanılması da alternatif bir çözüm olabilir. Ancak kesinlikle doktor tavsiyesi alınarak bu sorunun üzerine gidilmelidir. Yoksa alınan tedbirler fayda yerine zarar verecektir. Merdiven altı yerlerden uzak durmak da sağlık açısından hayati öneme sahiptir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@