Pandemi İzolasyon Takip Projesi Uygulanmaya Başlanacak

Pandemi izolasyon takip projesinin hayata geçirilmesi ile pozitif olup evde takipte olan hastalar yakından izlenecektir.

SAĞLIK 08.04.2020, 22:00
Pandemi İzolasyon Takip Projesi Uygulanmaya Başlanacak

Yakında Uygulanacak

İletişim Başkanlığı tarafından pandemi izolasyon takip projesinin detayları açıklandı. Korona virüs testi pozitif çıkan ancak sağlık kuruluşlarında değil, evde izolasyonda olan kişiler bu program ile takip edilecektir. Salgında alınması gereken en büyük önlem izolasyondur. Bu nedenle kurallara uyulup uyulmadığı yakından takip edilecektir. 

Sağlık Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı tarafından geliştirilen projeye tüm GSM operatörleri destek vermektedir. Hem hastalar hem de yakınları bu proje ile yakından takip edilecektir. 

Hastalar telefonlarındaki uygulama ile takip edilecektir ve dışarı çıktıkları zaman uyarı mesajı gelecektir. Sonrasında çağrı merkezi tarafından aranarak izolasyonda olması gereken yerlere dönmesi istenecek. Bu çağrılara cevap vermeyen kişilere emniyet güçleri müdahale edecektir. İdari önlem ve yaptırımlar uygulanacaktır. 

İzolasyonda olan kişilerin bilgileri emniyet birimleri ile de paylaşılacaktır. Bu sayede dışarıda bulunan kişilerin izolasyonda olup olmadığı kontrol edilebilecektir. 

Çin Bu Yöntemle Salgını Aştı

Salgının ilk kez görülmeye başlandığı Çin’de önce sokağa çıkma yasağı uygulandı. Yasak sonrasında vatandaşları yakından takip eden sesli, görüntülü ileri teknoloji kullanılmaya başlandı. Bu şekilde kişiler daha evinden çıkar çıkmaz müdahale edilerek adreslerine gönderilmektedir. İşte bu yöntemle herkes zorunlu olarak izolasyon sürecine uymuştur ve salgın 3 ayda kontrol altına alınmıştır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)