Otizm Gelecekte Tedavi Edilebilir

Bilim insanlarının şu anda üzerinde çalıştığı gen düzenleme teknolojisi ile ilerde çağımızın sorunu olan otizm tedavisi yapılabilir.

SAĞLIK 27.06.2018, 21:42
Otizm Gelecekte Tedavi Edilebilir

Genetik Tekniklerle Otizm Tedavisi

Bilim insanları beynin çalışma şeklini etkilemek amacıyla gen düzenleme teknolojisini kullandılar. Çalışma esnasında farelerde zıplama ve kazmayı azaltmak için bu alışkanlığa sebep olan genler üzerinde çalıştılar. Aynı çalışma ile otizmli ya da epilepsi hastası olan çocukların iyileştirilmesi hedefleniyor.

Otizmli çocuklarda en çok görülen ve tekrarlanan davranışlar çocukların çalışma şeklini değiştiriyor. Otizmden kaynaklanan ileri geri sallanma, kolları çırpma gibi davranışların DNA’yı düzelterek giderileceği düşünülüyor. Gen düzenlemesi ile dürtüsel hareketlere neden olan alışkanlıklar değiştirilebilecek. Şu an için laboratuar fareleri üzerinde yapılan araştırmalar, bu teknik ile otizmin semptomlarının %70 civarında azaltılabileceğini gösteriyor.

100 Çocuktan Birinden De Fazla Görülüyor

Otizm maalesef çağımızın artan bir hastalığı ve %1’den daha fazla görülmeye başlandı. Texas Üniversitesi tarafından yapılan bu çalışma otizm için büyük bir umut kaynağı. Otizmli çocukların dünyayı algılama biçimleri oldukça farklıdır. Bunun kaynağı ise beyindir. İnsanlarla olan ilişkileri ve öğrenme becerileri de bu yüzden değişir. 

Otizmli çocuklar göz teması kurmada zorlanma, ismini duysa bile tepki vermeme, motor işlevleri yapamama, farklı ve tekrarlayan fiziksel hareketlerde bulunma, gözleri sabitleyerek dakikalarca bakma gibi belirtiler gösterir. bu çalışmanın hayata geçmesi otizmli çocuklar ve aileleri için umut olur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)