Önümüzdeki 5 Yıl İçinde Kanser Vakaları Patlayacak

Bir araştırma şirketinin verilerine göre önümüzdeki 5 yıl içinde en fazla onkoloji ilaçlarının satışı artacak. Kanser Vakaları Hızla Artıyor...

SAĞLIK 31.05.2019, 21:50
Önümüzdeki 5 Yıl İçinde Kanser Vakaları Patlayacak

Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Serkan Keskin, Araştırma şirketi KPMG tarafından hazırlanan İlaç Sektörel Bakış 2019 raporunun doğruluğunu teyit etti. Rapora göre önümüzdeki 5 yıl içinde satışı en çok artan ilaç onkoloji ilaçları olacak. Bu sıralamayı ise aşılar, organ nakilleri ve kemoterapi sonrasında kullanılması gereken bağışıklık baskılayıcı ilaçlar takip edecek. 

2017 yılında dünyada 104 milyar dolar onkoloji ilacı satılırken, 224’te 233 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Prof. Dr. Serkan Keskin, şu anda ülkemizde 150-200 bin kanser hastası olduğunu açıkladı. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda 300 binlere ulaşması tahmin ediliyor. Dolayısıyla kanser ilaçları satışı da patlama yapacak.

Kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanseri başı çekiyor. Her 10 kadından biri hayatının herhangi bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte ileri yaş erkeklerde de prostat kanseri sıklıkla görülüyor. 

Antibiyotik Cephesinde Olumlu Gelişme
Diğer yandan akılcı antibiyotik kullanımı konusunda da mesafe kaydedildi. Gereksiz ilaç kullanımı azaltılarak hem insan sağlığı korunurken, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuluyor. Onkoloji ilaçları ise reçetesiz olarak satılamıyor. Hastaların kullanmak zorunda oldukları, tercih söz konusu olmayan ilaçlardır. Bu yüzden de kanser ilaçlarının satışı artmaya devam edecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)