Ölümcül Kene O İlimizde 2 Can Aldı

Sivas’ta 6 ve 61 yaşındaki 2 kişiye yapışan keneler can aldı ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi yeniden görülmeye başladı.

SAĞLIK 26.05.2018, 22:24
Ölümcül Kene O İlimizde 2 Can Aldı

Uyurken Yapıştı

Sivas ilimize bağlı Koyulhisar ilçesinin Bozkuş köyünde 6 yaşında olan Mustafa Ruşen Karakaş ile birlikte 61 yaşında olan Ahmet Yamaç’a kene yapıştı. 6 yaşındaki Mustafa uykusunda iken başına kene yapıştı ve annesi keneyi çekti aldı. Bunun ardından çocuğun ateşi çıkmaya başladı ve derhâl hastaneye götürüldü. Doktorlar tarafından yapılan müdahaleler sonrasında ateşi düşürüldü ve taburcu edildi. Ancak daha sonra yeniden ateşlenen Mustafa hastaneye kaldırılmasına rağmen kurtarılamadı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi tanısı konan Mustafa 4 hastane gezmesine rağmen kurtarılamadı.

Aynı ilçeye bağlı Boyalı köyünde de kene vakası yaşandı. Bu sefer bahçede çalışan 61 yaşındaki işçi emeklisi Ahmet Yamaç’a kene yapıştı. Yamaç keneyi koparıp attıktan sonra rahatsızlandı ve hastaneye gitti. Doktorlar tarafından yapılan tüm müdahaleler karşısında herhangi bir ilerleme kaydedilemedi ve Yamaç hayatını kaybetti.

Bunun üzerine bölgede yaşayan halk endişeye kapılırken sağlık ekipleri de gerekli tedbirlerin alınması için harekete geçti. Özellikle Sivas, Tokat ve Yozgat illerimizde sık görülen bu keneler endişeye sebebiyet verdi. Hali hazırda başka kene vakasının yaşanmamış olması önemli bir olgu iken yaşanmayacağı anlamına da gelmemektedir. Bu sebeple halkın bilinçlenerek önlem alması da gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)