Öksürük Şurupları Tehlike Mi Saçıyor

Öksürük olması hâlinde öksürük şurupları ile bastırmak hastalıkların tanı ve tedavisini geciktiriyor.

SAĞLIK 04.03.2019, 21:44
Öksürük Şurupları Tehlike Mi Saçıyor

Öksürük Sebepleri
Genellikle soğuk algınlığı sebebiyle öksürük olduğu düşünülse de öksürüğün pek çok sebebi vardır. Genel olarak hava yollarındaki yabancı cisimler ya da zararlılar öksürükle atılmaya çalışılır. Böylece hava yolları temizlenir. Öksürük her zaman bir hastalık belirtisidir. Türk Toraks Derneği Genel Başkanı ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim görevlisi Prof. Dr. Hasan Bayram öksürüğün sebebinin mutlaka araştırılması gerektiğini söyledi. Soğuk algınlığı da zatürre ya da verem de öksürükle kendisini belli eder. Kanser, astım, akciğer hastalıkları, reflü gibi pek çok hastalık öksürükle kendisini gösterebilir. Hatta kalp yetmezliği de öksürükle belirti gösterir. İşte bu sebeple öksürük olması hâlinde hemen şuruplarla bastırmak yerine doktora başvurarak sebep aranmalıdır. Bastırılan öksürük gerçek hastalığın tanı ve tedavisini zorlaştırır. 

Soğuk Algınlığında Öksürük Şurubuna Gerek Yok
Nezle, grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarında öksürük görülmesi normaldir. Bu durumda öksürük şurubu içmek yerine solunum yolu hastalıkları iyileştirilmelidir. Böylece öksürük kendiliğinden geçecektir. Öksürük çok ciddiyse ya bir haftada geçmediyse doktora başvurmak gerekir. 

Diğer yandan sık öksürük şurubu içmek bağımlılığa sebep olabilir. Bazı şuruplarda devamlılık yapan maddeler olabilir. 

3 haftayı geçen öksürüğe dikkat etmek ve mutlaka doktora başvurmak gerekir. Sigara içenlerde KOAH, gençlerde astım kaynaklı olabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
latif elmalı 1 yıl önce
selemeykum herkese burdan pimapen ustasıyım iş arıyorum .illaki pimapen işi olsun diye yazmıyorum temizlik şirketlerinde lojistik firmalarinda taşeron firmalarinda ne iş olsa yaparım