O Sabunlar Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor

Pek çoğumuzun kullandığı antibakteriyel sabunlar uzmanlara göre çeşitli hastalıklara kapı aralayabiliyor.

SAĞLIK 23.06.2018, 00:20
O Sabunlar Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor

Triklosan Maddesi Zarar Veriyor

Antibakteriyel sabunlar içerisinde yer alan triklosan adlı madde insan vücudunda da olumsuz birtakım tepkimelerin oluşmasına sebep oluyor. bu tepkimeler neticesinde ise tiroid ve üreme bozuklukları ile cilt hastalıkları meydana gelebilmektedir. Buna karşın uzmanlar son derece dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyorlar.

Uzmanların açıklamalarına göre ise katı sabunlarda zararlı olan bu madde daha az oranda bulunuyor. Sıvı sabunlarda ise bu maddenin miktarı 2,5 katına kadar çıkabiliyor.

Başka Ürünlerde de Bulunuyor

Triklosan maddesi sadece antibakteriyel sabunlarda bulunmuyor. Bunun yanı sıra diş macunlarında ve duş jellerinde de kullanılması mümkün olabiliyor. İşte bu durum karşısında tüketiciler ürün alırken triklosan maddesinin olup olmadığına dikkat etmelidir. İçeriğinde bu maddenin yer aldığı ürünlerden kaçınılmalıdır. Eğer kullanılması gerekiyorsa bunun kararını dermatologlar vermelidir.

Bu madde tiroid hormonu bozukluklarına sebebiyet veriyor. Bunun yanı sıra üreme bozukluklarına da sebebiyet verdiği tespit edilmiş durumdadır. Deri üzerinde çeşitli tahribatlara neden olması da bu maddeden uzak durulmasının gerekçeleri arasında yer almaktadır. Triklosan maddesinin uzun süre kullanılması astım hastalığına dahi sebeb olabiliyor. Bunların da ötesinde antibiyotik direncinin oluşması da söz konusu olmaktadır. İşte tüm bunlar vücudun dengesini bozmakta ve hastalıklara karşı vücut direncinin düşmesine neden olmaktadır.  

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)