O İlin %90’ı Kanser Riski Altında

Kırklareli CHP üyeleri tarafından hazırlanan rapora göre Kırklarelilerin %90’ı kanser riski ile karşı karşıya.

SAĞLIK 30.09.2018, 21:11
O İlin %90’ı Kanser Riski Altında

Türkiye’de Birinci Sırada
2017 yılına ait TÜİK verilerine göre Kırklareli iyi ve kötü huylu tümör sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin oranında Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Durumun vahametinin farkında olan CHP’li yetkililer ise bir rapor hazırlayarak ilgili mercilere ulaştırdılar. Raporda Kırklareli’nin neden kanser riski ile karşı karşıya olduğu ayrıntılı bir şekilde veriler ışığında anlatıldı. Bu rapor CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da sunuldu. 

Kanser Nedenleri 
Kırklareli’nde doğmuş ve yaşamış kişilerin %90’ı kanser riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Her ne kadar bulundukları ili değiştirseler de bu risk devam etmektedir. Kanserin nedenlerinin başında ise sulama suyu gelmektedir. 4.sınıf olarak kategorize edilen yani hiçbir amaç doğrultusunda kullanılamayacak olan bu su tarım ürünlerini sulama amacıyla kullanılmaktadır. Bu su ile yetişen ürünler ise kansere neden olmaktadır. 

Bir diğer önemli etken ise hava kirliliği olarak belirlendi. 365 günün 176’sında hava kirlilik oranının Dünya Sağlık Örgütü referans değerlerinin üzerinde çıkması tehlikenin boyutlarını gözler önüne sermektedir. Ayrıca toprak, gıda ve içme sularında yer alan toksitlerin ve ağır metallerin oranının yüksek olması da büyük tehlike teşkil ediyor. İnsanlarımızın sağlığını yakından etkileyecek olan bu tehlikenin daha da büyümeden engellenmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından tedbir alınması isteniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@