Migrene Türk Hekimlerin Buluşu Son Verecek

Pek çok kişinin kabusu olan migren ağrılarını gidermek için Konya’daki pratisyen hekim Kudsi Öncü bir cihaz geliştirdi.

SAĞLIK 03.01.2019, 17:36
Migrene Türk Hekimlerin Buluşu Son Verecek

Akupunktur İle Migren Tedavisi
Konya’da bir özel hastanede pratisyen hekim olarak görev yapan Kudsi Öncü, vücuttaki belirli akupunktur noktalarına verilen sinyalle migreni tedavi edecek bir cihaz geliştirdi. 40 yıllık hekim olan Öncü, 6 yıl önce başladığı çalışmasının meyvesini aldı. Yıllardır yaptığı çalışma ile vücuttaki akupunktur noktalarına sinyaller göndererek etkilerini test etti. Bazı noktaların hastalığı tedavi ettiğini fark etti. Daha sonra migren ağrısına iyi gelen akupunktur noktalarına sinyal gönderen bir cihaz tasarladı. Doktor Öncü, cihazın patentini aldı ve klinik çalışmaların tamamlanması ile seri üretime geçmeyi hedefliyor.

Migren Ortadan Kalkacak
Geliştirilen cihaz 20 cm boyunda ve bir kalemi andırıyor. Bu sayede hastalar cebinde taşıyarak her an kullanabilecek. Cihaz üzerinde çalışmalar İstanbul’daki özel bir üniversitede devam ediyor. Yaklaşık 6 ay sonra cihazın seri üretime geçmesi planlanıyor. Cihazın biyouyumluluk testleri ise Hacettepe Üniversitesi’nde tavşanlar üzerinde yapıldı. Klinik çalışmaların tamamlanması ile seri üretime geçilebilecek. 

Türkiye’de kadınların %14’ü, erkeklerin ise %8’i migren ağrısı çekiyor. Bu hastalık şiddetli baş ağrısına sebep oluyor ve hayat konforunu ciddi anlamda azaltıyor. Migren tedavisi için dünyada bazı ilaçlar var ancak tamamen iyileştirmiyor. Üretilen yerli cihaz ile migren tamamen ortadan kalkacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@