Migren Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır

Dünyada her gün 300 milyon kişi migren ağrısı çekiyor. Migren ülkemizde de en çok şikayet edilen hastalıkların başında geliyor. Yaklaşık 12 milyon kişi bu ağrıları yaşıyor.

SAĞLIK 17.01.2018, 22:25
Migren Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır

Ancak sanıldığının aksine migren tedavi edilemeyen bir hastalık değil. 

Ağrı Kesici Çözüm Değil

Migren ağrısı tuttuğu zaman doktora danışmadan alınan ağrı kesicilerle acı dindirilmeye çalışılıyor. Ancak bu durum uzun vadede sizi daha zora sokabilir. Zamanla ağrı kesicilere karşı vücudunuz direnç kazanabilir. Bunun yerine yapılması gereken en önemli şey, migreni önlemek ve hala migren devam ediyorsa tedavi olmak. 

Migren ağrısını düzensiz uyku, öğün atlama, gürültü, stres, çevresel etkenler ya da bazı ilaçlar tetikleyebilir. Kişi kendisini tanıyarak ağrıya sebep olan şeyden kaçınmaya çalışmalıdır. Düzenli bir hayat, migren ataklarının sıklığını azaltacaktır. Aynı zamanda ılık duş almak, yürüyüş yapmak, temiz hava almak, dengeli beslenmek de ağrı sıklığını azaltacaktır. 

Bu Besinlere Dikkat

Bazı besinler de migreni tetikliyor. Bu yüzden özellikle koruyucu madde bulunan etleri sosis, salam gibi ürünler, şarap, peynir gibi tiramin içeren besinler, sarımsak, çikolata, kabuklu çerez gibi besinleri dikkatli tüketmek gerekir. 

Bunların dışında alkol, turunçgiller, sirke, turşu, tatlandırıcılar gibi besinler de migreni tetikleyen gıdaların başında yer alıyor. Bu besinlerin tüketiminin yanı sıra diğer etkenlere dikkat etmelisiniz. Ataklarınız ciddi şekilde azalacaktır ancak yine de doktora giderek tedavi olmalısınız.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@