Mide Küçültme Ameliyatlarında Yaşanan Ölümler Meclise Taşındı

Mide küçültme ameliyatlarında mağduriyetler oluşması ile TBMM Dilekçe Komisyonu'na yapılan başvuruda önlem alınması istendi.

SAĞLIK 27.09.2018, 21:51
Mide Küçültme Ameliyatlarında Yaşanan Ölümler Meclise Taşındı

Gerekli Araştırma Yapılsın
Mide küçültme ameliyatlarında yaşanan yanlış bilgilendirmeler, hekim hataları, kar amacı yüzünden hastalara uygulanan yanlış tedaviler gibi pek çok konunun TBMM tarafından araştırılması istendi. Bu konularda ihmali olan ve hasta mağduriyetine yol açanların cezalandırılması için önlemler alınması istendi. 

Şimdilerde sadece hastaneler değil, küçük klinikler dahi mide küçültme ameliyatları yapıyor. Maddi kaygıları olan hastalık öncelik olarak doktor ya da hastane imkanları yerine maddi olanaklara aldanıyor. Kredi kartına taksitle bile ameliyat yapılıyor. 

Obezler Çareyi Cerrahi Operasyonlarda Arıyor
Obezite ile mücadelede öncelik sağlıklı beslenme, spor ve diyet yapmak. Ancak vücut kitle indeksi 35 ve üstü olan hastalarda bunlar işe yaramıyor. Her 100 kişiden 97’si bu şekilde kilo veremeyince ameliyata yöneliyor. 

İkinci bir şans için her şeyi göze alan hastalar bazı klinikler için fırsat olarak görülüyor. Verilere göre 2015 yılında 9.500 kişi, 2016 yılında ise 11 bin kişi ameliyat oldu. özel hastanelerde yapılan ameliyatlar da eklenince 16-17 bin kişi mide küçültme için ameliyat masasına yattı. 

TBMM Komisyon Başkanı Mihrimah Belma Satır, şikayetlerin sıklaşması ve ortaya çıkan tablo yüzünden alt komisyon kurmayı düşündüklerini söyledi. estetik kaygı ile yapılan ameliyatların kamuoyunda özendirilmemesini istedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)