Mide Küçültme Ameliyatında Risk Nedir

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, mide küçültme ameliyatları hakkında bilgi verdi.

SAĞLIK 17.07.2018, 22:57
Mide Küçültme Ameliyatında Risk Nedir

Deneyimli Merkezlerde Risk Minimum

Ersoy çağın hastalığı olan obeziteye karşı mide küçültme ameliyatlarının risklerinden bahsetti. Deneyimli merkezlerde yapılması halinde riskin çok az olduğunu ve herhangi bir komplikasyonda müdahale edilebileceğini söyledi.

Vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan hastalar için mide küçültme ameliyatlarını öneren Ersoy, obeziteye eşlik eden diyabet, yüksek tansiyon, kolestrol, kalp hastalığı gibi riskler olması halinde de ameliyatı önerdi. Ameliyat sonrasında sadece görsel olarak vücudun düzelmediğini bu hastalıkların da zamanla azaldığını ifade etti.

Ameliyatın diyetten sonraki son çare olması gerektiğini de aktardı. Öncelik olarak tıbbi tedaviler, diyetler, koruyucu hekimlik uygulamalarının denenmesini istedi. Hastanın hikayesi alındıktan sonra ameliyat kararının verildiğini söyleyen Ersoy, ayrıca psikolojik hastalığı olanlara ameliyatı önermedi.

Kelepçe Yöntemi Bırakıldı

Ersoy daha önce uygulanan mideye kelepçe takılması ameliyatının artık bitmeye yüz tuttuğunu söyledi. Bunun yerine tüp mide ameliyatları yapılıyor. Tüp mide ameliyatında midenin iştah açan kısmı dahil yüzde 80’i alınıyor. Hastaların iştahlarında da azalma yaşanıyor.

Ameliyattan sonra hastalar beslenmesine özen gösterirse kalıcı sonuçlar elde edebiliyor. Ancak şekerli ya da abur cubur gıdalar tüketmeye devam ederlerse yaklaşık 2 yıl sonra kilo alımı yaşanabiliyor. Ameliyat olan hastaların yaklaşık %3-5’inde yeniden kilo alımı görülüyor.  

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)