Mide Kanseri Teşhisi İçin Yapay Zekâ Kullanıldı

Erken mide kanserini teşhis etmek isteyen Japon bilim insanları yapay zekâ kullandı.

SAĞLIK 22.07.2018, 21:48
Mide Kanseri Teşhisi İçin Yapay Zekâ Kullanıldı

Yüzde 80 Doğruluk Payı İle Saptadı

Kyodo’da yer alan habere göre Tiken araştırma enstitüsü ve ulusal kanser merkezi tarafından yürütülen çalışma ile yapay zeka mide kanserinin teşhisi için kullanıldı. Erken evre mide kanseri ya da normal mide dokusunun endoskopik görüntüsünün alınması için 0,004 saniyede karara vardı. Yapay zeka ile kanserli dokular yüzde 80 oranında, normal dokular ise yüzde 95 oranında doğru tespit edildi. Bu oranlar üzerine Japon bilim insanları yapay zekâ tarafından yapılan tespitlerin emektar doktorların teşhis oranı kadar yüksek olduğunu ifade etti.

Mide Kanseri Belirtileri

Sinsice ilerleyen ve belirtileri diğer hastalıklarla karıştırılabilen mide kanserine karşı tetikte olmak gerekiyor. Erken evrede kanserin teşhis edilmesi büyük önem taşıyor. Japon bilim insanlarının bulduğu yapay zekâ teknolojisi ile teşhis hız kazanacak olsa da bu teknolojinin uygulamaya geçmesi ve ülkemize gelmesi zaman alacaktır. O zamana kadar bu belirtilere dikkat etmelisiniz.

Ağız yoluyla bulaşan helicobacter pylori bakterisi mide kanserinin sebepleri arasında gösteriliyor. Aynı zamandan genetik faktörler ve beslenme alışkanlıkları da kanseri tetikliyor.

Gece uykuyu bölecek kadar mide ağrısı, hazımsızlık, demir eksikliği, yutmada zorluk, bulantı ve kusma, dışkının siyah olması, kansızlık gibi belirtiler mide kanserine götürüyor. Sigara içenlerde risk iki kat artıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)