Mide Kanseri Erkeklerde İki Kat Fazla Görülüyor

Sinsice ilerleyen mide kanseri erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülüyor. Mide Kanseri Belirtiliyor...

SAĞLIK 15.03.2019, 21:25
Mide Kanseri Erkeklerde İki Kat Fazla Görülüyor

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Kömürcü, mide kanseri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu kanser türünün 60 yaştan sonra daha sık görüldüğünü belirtti. Yemek alışkanlıkları ve çevresel faktörler kanseri etkiliyor. Mide kanseri hızla ilerliyor ve diğer organlara yayılıyor. ülser olarak başlayan kanser, mideden pankreas ve yemek borusu gibi diğer organlara yayılıyor. Kan yoluyla uzaktaki alakasız organlara da yayılıyor. 

Bu kanser türünün belirtileri maalesef dikkat çekici değildir. Kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik, bulantı, kusma, midede şişkinlik gibi belirtiler olduğundan erken teşhis de zorlaşıyor. Bazen de gizli kanama ile hastalık teşhis edilir. Hatta bazı hastalarda karaciğer büyümesi, karında sıvı birikmesi veya sarılık gibi ileri belirtiler olduğunda ancak tespit edilir. 

Erkekler Risk Altında
60 yaş üstü erkekler mide kanseri için tetikte olmalıdır. Çünkü mide kanseri erkeklerde kadınlara oranla iki kat fazla görülür. Beslenme şekli de hastalık için oldukça önemlidir. Tütsülenmiş, nitrit içerikli ya da tuzlu yiyecekler mide kanserini tetikliyor. Taze sebze ve meyveler, C vitamini ise hastalığa iyi geliyor. Midesinde gastrit, ülser olanlar daha dikkatli olmalıdır. Bu enfeksiyonun olduğu kişilerde kanser görülme riski 6 kat fazladır. Sigara kullanımı, genetik faktörler, mide ameliyatları, obezite, radyasyon gibi etkenler de riski arttırır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)