Mezun Öğrenciye GSS Prim Borcu Çıkar Mı?

Peki liseden veya üniversiteden mezun öğrencilerin hakkı mezun olunca sona eriyor mu. GSS pirim borcuna ilişkin tüm detaylarıyla haberimizin devamında verilmiş olup öğrencilerin bu hususu dikkatli okuması ve ileride zor durumda kalmaması...

SAĞLIK 04.01.2020, 01:30 05.01.2020, 23:11
Mezun Öğrenciye GSS Prim Borcu Çıkar Mı?

Genel sağlık sigortalısının okuyan çocukları 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği ana veya babaları üzerinden bakmakla yükümlü okuyan kişi olarak sağlık hizmetlerinden SGK kapsamında faydalanabilmektedir. Peki liseden veya üniversiteden mezun çocukların bu hakkı mezun olunca sona eriyor mu.

Genel Sağlık Sigortasında Bakmakla Yükümlülük; Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sağlık hizmetlerinden ülkemizde genel sağlık sigortalıları ve genel sağlık sigortalılarının bakmakla yükümlü olduğu kişiler faydalanabilmektedir. Kanuna göre genel sağlık sigortalısının çalışmayan eşi, çocukları ve geliri asgari ücretin altıdan olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ana ve babası genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında değerlendirilmektedir.

Çocuklar İçin Hangi Şartlar Aranıyor; İlgili Kanuna göre çocukların genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamına girebilme şartlarına baktığımızda 18 yaş altı çocukların kayıtsız şartsız kapsama alındığını görüyoruz. Ülkemizde yaşayan 18 yaş altı çocuk kayıtsız şartsız ana veya babasından faydalanabilirken, yine Kanun gereği 18 yaş altı çocuğun ana babası yoksa primleri devlet tarafından karşılanmak üzere genel sağlık sigortalısı olarak değerlendiriliyor.

18 Yaş Üstü Çocuklarda Durum; 18 yaş üstü çocuklar okul durumlarına göre iki gruba ayrılmış durumdalar. Genel sağlık sigortalısının çocuğu lise veya dengi bir okulda öğrenim görüyorsa 20 yaşına kadar genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Çocuğun yükseköğrenim görmesi halinde ise yaş şart 25 olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani yeni Kanuna göre sigortalı çalışan ana veya babanın lisede öğrenim gören çocuğu varsa 20 yaşına; üniversitede okuyan çocuğu var ise 25 yaşına kadar genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılıyor.

Peki Mezunların Durumu Nasıl;5510 sayılı Kanununda yapılan son değişikliklerden önce Kanunda aranan yaş şartı sona ermemiş olsa dahi eğer çocuk mezun olmuşsa bakmakla yükümlülük hakkı sona eriyor ve zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alınan gençlerimiz prim borcu ile karşı karşıya kalıyordu. Gençlerimiz mezuniyet ile işe girme süreci  arasında bir de genel sağlık sigortası prim borcu ile karşı kalıyordu.

Son Düzenleme Ne Getirdi; Yapılan mevzuat değişikliği ile Kanunda aranan yaş şartını doldurmadan mezun olan gençlerimize yaş şartını dolduruncaya kadar asgari 2 yıl daha genel sağlık sigortalı ana veya babası üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı getirildi. Buna göre lise mezunu gençler 20 yaşına; üniversite mezunu gençler ise 25 yaşına kadar 2 yıl daha artık öğrenim görmeseler dahi genel sağlık sigortası prim borcu ile karşı karşıya kalmayacak ana veya babaları üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edecekler.

Yorumlar (0)