Mercimek Köftesi Kanserden Koruyor

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün kansere karşı önerdiği besinlerden biri de Türk mutfağından mercimek köftesi oldu.

SAĞLIK 22.08.2018, 21:03
Mercimek Köftesi Kanserden Koruyor

Dünyadaki 7 Besinden Biri Oldu

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü (AICR) dünyada farklı mutfaklardan 7 besinin kansere karşı tüketilmesini önerdi. Bu besinlerden biri de Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden mercimek köftesi oldu. Mercimek köftesi protein ve lif yönünden zengin bir besin ve içerisinde bulunan baharatlar da kansere karşı koruyucu.

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü kanserden korunmak için meyve, sebze ve baharatların önemine dikkat çekiyor. Mercimek köftesinde bulunan mercimek lif yönünden oldukça zengindir. Maydanoz ve yeşil soğan gibi vitamin ve mineral bileşenleri içeriyor. Aynı zamanda içindeki karabiber, pulbiber gibi baharatlar kansere karşı koruyor. Tabi ki mercimek köftesi tek başına kansere karşı koruyamıyor. Ancak tüketilmesi kansere yakalanma riskini azaltıyor.

Kanserden Koruyucu Besinler

Sabancı Üniversitesi Moleküler Biyoloji Genetik ve Biyomühendislik Programı öğretim üyesi Doç. Dr. Devrim Gözüaçık kansere yakalanmamak için sağlıklı beslenmenin ve hareketin önemli olduğunu ifade ediyor. Aynı zamanda bazı aktif maddelerin tüketilmesini de öneriyor. Mesela yeşil çay ya da beyaz çayda buluna polifenoller, antikanser maddelerdir.  Zerdeçaldaki bir maddenin ise kanserli hücreleri intihara sürüklediği düşünülüyor. Yemeklere bir tutam zerdeçal eklemek kanserden koruyor.

Kanserden korunmanın yanı sıra kanser hastalığını iyileştirecek olan çalışmalar da sürüyor. Geçen yıl bulunan bağışıklık tedavisi oldukça umut vaat eden sonuçlar veriyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@