Meme Kanserini Önlemede Beslenmenin Önemi

Kadın hastalıkları arasında en çok ölüme sebebiyet veren hastalıkların başında gelen meme kanseri doğru beslenme ile engellenebilir.

Meme Kanserini Önlemede Beslenmenin Önemi

Beslenme İle Risk Azaltılabilir
Yapılan bilimsel araştırmalar da göstermektedir ki doğru ve etkili bir şekilde beslenilmesi durumunda meme kanseri riskini %30-40 oranında azaltmak mümkündür. Sağlıklı ve dengeli beslenmek her insanın sağlığı açısından önem taşımaktadır. Ancak meme kanseri riskine karşı bazı besinler daha da ön plana çıkmaktadır. Bu besinlerin başında ise ceviz geliyor. Ceviz içerdiği bileşenleri ile kanser oluşumunu engellemektedir. Bunun için günde 2-3 adet tam ceviz tüketilmesi yeterli olacaktır. 

Haftada 2 Gün Balık
Meme kanseri riskini azaltan besinlerden bir diğeri de balıktır. Omega 3 bakımından zengin olan yağlı balıkların tercih edilmesi ise bu konuda daha etkilidir. Örneğin hamsi, somon ve uskumru gibi balıklar omega 3 açısından oldukça zengindir. Bu balıkların haftada en az 2 gün tüketilmesi durumunda %14’e varan bir oranda meme kanseri riski engellenebilir. 

Meme kanserine karşı tüketilmesi tavsiye edilen besinlerden bir diğeri ise domatestir. Pişmiş domateslerde ortaya çıkan anti kanserojen maddeler meme kanseri riskini %20 oranında düşürmektedir. Bu sebeple domates tüketimine ayrı bir önem verilmesi gereklidir. Meme kanserini önleyen besinler tüketmenin yanı sıra düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmek de son derece önemlidir. Böylelikle riski minimize etmek çok daha kolay olacaktır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE