Meme Kanseri Tedavisinde Önemli Gelişme

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde görev yapan Prof. Dr. Gülşah Çeçener kanser ilaçlarına karşı direnç gösteren hücreleri öldürmeyi başaran ilaç geliştirdi.

Meme Kanseri Tedavisinde Önemli Gelişme

İlaç Direncine Karşı Yeni Formül

İleri derece meme kanserlerinde alınan ilaçlara karşı vücutta direnç oluşmaktadır. Bu durumda ilaçlar herhangi bir etki yaratmamaktadır. Dolayısıyla hastalık ilerlemeye devam etmektedir. İşte bu sorun karşısında yeni bir çalışma başlatan Prof. Dr. Gülşah Çeçener ve doktora öğrencisi Gamze Güney Eskiler meme kanseri ilacının formülasyonunu değiştirdi ve hücrelerin direncini kırmayı başardı. 

Ödüle Layık Görüldü 

Çeçener ve Eskiler tarafından yürütülen bu çalışma ödüle de layık görüldü ve ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edildi. Bu alanda ilk, özgün ve son derece değerli bir çalışma olması da değerini daha da çok artırmaktadır. 

Yapılan çalışmaların daha da ileriye taşınarak insanlarda kullanılabilecek ilaçların üretilmesi de sağlanabilecek. Bu sayede meme kanseri alanında ilaç alan ülke olmak yerine dışarıya ilaç veren bir ülke konumuna gelmemiz mümkün olacaktır. 

Çalışması ile ilgili açıklamalarda bulunan Çeçener son derece gururlu ve mutlu olduğunu da aktardı. Bu çalışması ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’la sohbet imkanı da elde eden Çeçener, uzman ekiplerle birlikte bu çalışmayı daha da ileri taşıyacaklarını belirtti. Böylelikle meme kanserine yakalanan hastalar için de yerli bir umut doğmuş oldu.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE