Meme Kanseri Taraması Yaptırmaya Korkmayın

Kanserin düşüncesi bile insanları tedirgin ettiği için meme kanseri taraması yaptırma konusunda kadınlar biraz çekimser davranabiliyor.

SAĞLIK 05.01.2018, 21:10
Meme Kanseri Taraması Yaptırmaya Korkmayın

Uzmanlar ise bu konuda uyarıyor ve erken teşhis edilen meme kanserinde tedavi şansının çok daha yüksek olduğunu ifade ediyorlar. 

Her Kitle Kanser Değildir

Memede fark edilen kitle genellikle kanser zannediliyor. Ancak pek çok kitle kanser değildir. böyle bir kitleyle karşılaşıldığında mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekir. Genellikle memede 1 santimden büyük kistler veya zararsız kitleler görülebiliyor. Şikayetlere sebep olanın da bu kitleler olduğu ifade ediliyor. Özellikle kanlı meme başı akıntılarının en büyük sebebi memedeki 'İntraduktalpapillom' olarak bir hastalıktır ve kansere bağlı akıntılar seyrek görülür. 

Bir Şey Fark Etmeye Gerek Yok, Mutlaka Doktora Kontrole Gidin

Hastalar genellikle doktora gitmek için vücutlarında bir farklılık ya da şikayet olmasını bekliyorlar. Ancak uzmanlar hiçbir şey fak etmeye gerek olmadan doktora kontrole gelinmesini istiyor. Çünkü gelişmiş görüntüleme yöntemleri ile hiçbir şikayet olmasa dahi hastalık tespit edilebilir. Mesela mamografide kireçlenme şeklinde görülen hücreler, kanser oluşmadan tedavi edilmektedir. 

35 yaşını geçen hastalara düzenli kontrol önerilirken, ailede meme kanseri hikayesi olan kişiler ise yakınlarının bu hastalığı yakalandığı yaştan 10 yıl öncesinde kontrollere başlamalı. 

Radyasyon Bahane Olmasın

Pek çok hasat ise mamografide radyasyona maruz kalmamak adına kontrollerden kaçınıyor. Ancak bu durumda radyasyonun zararları faydasının gölgesinde kalmaktadır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@