Mehmet Öz’den Kalpte Devrim Yaratacak Buluş

Ünlü Türk kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz ve meslektaşları icat ettikleri cihazla açık kalp ameliyatlarına son verecek.

SAĞLIK 26.09.2018, 22:15
Mehmet Öz’den Kalpte Devrim Yaratacak Buluş

Kalp Yetmezliği İçin Umut Verici Buluş
Ülkemizi yurtdışında başarı ile temsil eden Prof. Dr. Mehmet Öz, Columbia Üniversitesi’ndeki meslektaşlarıyla birlikte bir kalp cihazı icat etti. MitraKlip denilen cihaz ile kalp yetmezliği ameliyatları artık açık olarak yapılmayabilecek. Katater yardımı ile vücuda geçirilen ve hasarlı olan kalp kapağına takılan ‘MitraKlip’ ile çalışan kalpte kapalı ameliyat yapılabilecek. 

Dünyada en çok görülen kalp sorunlarının başında kalp yetmezliği geliyor. Bu durumda kalp şişiyor ve mitral kapak sızıntısı yaşanıyor. Hasta nefes ve şişlik darlığı yaşıyor. Kasıktan kullanılan katater ile bu sızıntı önlemek için MitrKlip cihazı geliştirildi. Artık açık kalp ameliyatı yerine kasıktan girilerek bu cihaz takılabilecek. Şu anda tedavi için göğsün kesilerek açık ameliyat yapılması gerekiyor. Ancak cihazın kullanılması ile açık ameliyatlara gerek kalmayacak. 

1996 Yılında Başlayan Çalışma Sonuç Verdi
Prof. Dr. Mehmet Öz 1996 yılında 5 kişilik ekiple başladıkları çalışmanın bugün yüzlerce kişi tarafından uygulandığını ifade etti. New England of Medicine ise bu yeni yöntemle hastaların hastanede yatma şansının yarı yarıya azaldığını açıkladı. Bu uygulama ile iki yıl içinde ölüm oranlarının %40 azaldığını aktardı. bu gelişmenin tıp alanında büyük bir devrim olduğunu aktardı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (4)
H.çaylı 2 yıl önce
Neden her illere verilmiyor ölüme tekr kettiniz bizi biz tc vatandaşı değil miyiz lanet olsun böyle düzene
Vedat Timurboga 2 yıl önce
İş istiyorum
gokhan kaya 2 yıl önce
Izmir tarafda is aryorum 05365157033
Yunus tekdemir 2 yıl önce
Is atıyorum 05393461869