Mehmet Öz Korona Vakalarını Azaltan Uygulamayı Açıkladı

Dünyaca ünlü Türk kalp cerrahı Mehmet Öz, Oxford Üniversitesi tarafından bulunan ilacın ölüm oranlarını azalttığını kamuoyuna duyurdu. ABD Başkanı Donald Trupm ile bir araya gelmişti. İşte tüm detaylarıyla...

SAĞLIK 01.07.2020, 19:13
Mehmet Öz Korona Vakalarını Azaltan Uygulamayı Açıkladı

İlaç Hangi Aşamada?

ABD’de Başkanı Donald Trump ile bir araya koronavirüsle mücadele konusunda ünlü Türk kalp cerrahı Mehmet Öz yardım istemişti. Korona virüs ilacı olarak anılan deksametazon Oxford Üniversitesi tarafından koronavirüs tedavisinde kullanıldı. Özellikle solunum desteğine ihtiyaç duyan ya da yoğun bakım hastası olan kişilerde iyileşme sağlandı. Ölüm oranını azaltan bir uygulama olması ile korona virüs ilaçları arasında bir ilk oldu.

Bu ilaç 2 bin kovid 19 hastasında kullanıldı ve ilacın kullanılmadığı diğer 4 bin hasta ile kıyaslama yapıldı. Ölüm oranı solunum cihazına bağlı hastalarda yüzde 40’dan yüzde 28’lere kadar düştü. Oksijen desteği gerekenlerde ise yüzde 25’ten yüzde 20’lere kadar indi. Şu ana kadar denen ilaçlar arasında en yüksek iyileşme oranını sağladı.

İlaç Herkesin Kullanabileceği Kadar Ucuz

Öz, Kovid 19 ilacı olarak bilinen bu ilacın oldukça ucuz olduğunu açıkladı. Böylece dünya üzerindeki tüm ülkeler ilacı alıp kullanabilecektir. Ancak ilaç kullanımı yaygınlaşana kadar vatandaşlar önlemlere uymaya devam etmelidir. 
Tüm ülkelerin devam ettiği ilaç ya da aşı çalışmaları da hız kesmeden devam etmelidir. Böylece ilerleyen zamanda daha etkili ve kesin sonuçlara ulaşmak mümkün olacaktır. Hedef öncelikle aşı geliştirerek hastalıktan korunmayı sağlamak olmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)