Maske Takma Ne Kadar Sürecek! Bilim Kurulu O Günü İşaret Etti?

2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını mart ayından beri ülkemizde baş gösteriyor. Maske takmaya daha ne kadar devam edeceğiz? Bu tür soruların hepsini Bilim Kurulu cevapladı...

SAĞLIK 15.06.2020, 00:40 20.06.2020, 12:09
Maske Takma Ne Kadar Sürecek! Bilim Kurulu O Günü İşaret Etti?

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte maske kullanımının biraz daha zor olduğu şu günlerde vatandaşın aklındaki tek soru maske kullanımının ne zaman son bulacağı. Vatandaşlarımızın merak ettiği konuya Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel açıklık getirdi.

SADECE EL HİJYENİNİ ÖNERİYORUZ

Yamanel konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu:

"Eldiven taktıktan sonra yalancı biz özgüven oluşuyor ve ardından bu eldivenle kişi o hisle her yere dokunabiliyor ve böylece alınan mikropları her yere bulaştırma ihtimali de oluyor. Bu nedenle yalancı özgüveni oluşturmamak için eldiveni önermiyoruz. Sadece el hijyenini öneriyoruz. Eldiven taksak bile eldiveni çıkardıktan sonra da yine el hijyenine mutlaka dikkat etmemiz gerekir. Marketlerde temasta bulunduktan sonra özellikle elimizi yüzümüze mutlaka götürmememiz gerekiyor"

PEKİ MASKE TAKIMI NE ZAMAN SON BULACAK?

Açıklamasına Yamanel şu şekilde devam etti:

"Virüsle mücadelenin iki basamağı var. Bir tedbir, iki tedavi. Tedbir basağımız çok güçlü oldu, halkımız tarafından iyi benimsendi ve alınması gereken tedbirleri uyguladık. Bu nedenle şu an iyi durumdayız. Ama bunu devam ettirirsek iyi durumumuz da devam eder. Eğer bu tedbirleri devam ettiremezsek vaka sayılarının arttığını görürüz. Bundan kurtulabilmemiz için global bir bağışıklığın olması gerekiyor. Bu da etkin bir tedavinin, etkin bir aşının bulunmasıyla mümkün olacak. Şu an çok ciddi aşı çalışmaları yapılıyor. Fakat aşı çalışmaları 1-1,5 sene sürüyor. Buna bağlı olarak en baştan beri süreci de hesaplarsak eğer bu yılın sonuna kadar maske takacağımızı öngörebiliriz"

KamuPersoneliAlimi. Net  Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

KamuPersoneliAlimi.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

 Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)