Manisa’da Uyuz Salgını Var Ama İlaç Yok

Manisa’nın Salihli ilçesindeki Durasıllı Mahallesi’nde yaşanan uyuz salgınına rağmen eczanelerde ilaç bulunamıyor.

SAĞLIK 07.02.2019, 18:10
Manisa’da Uyuz Salgını Var Ama İlaç Yok

Mahalleli Helak Oldu
Manisa Salihli’ye 11 km uzaklıkta bulunan Durasıllı Mahallesi sakinlerinin başı uyuz salgını ile dertte. 6 binden fazla nüfusa sahip olan mahallelinin yüzde 30’u uyuza yakalandı. Hastalık bulaşıcı olduğu için halen yayılmaya devam ediyor. Vatandaşların baş, yüz, sırt, boyun, parmaklar başta olmak üzere her yeri kaşınıyor ve kırmızı lekeler oluştu. Hatta yara ve döküntüler de görülmeye başlandı. Bu şikayetlerle doktora başvuran hastalar uyuz olduklarını öğrendiler. 

Salihli İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri mahalleye gelerek hastalığın yayılmasını önlemek için bilgilendirme yaptı. Ancak bu durum vatandaşın derdine çare olmadı. Çünkü doktorun yazdığı ilaçları almak isteyen vatandaşlar her eczaneden eli boş döndü. 

İlaç Temin Edilemiyor
Vatandaşlar kaşıntıya dayanamayarak defalarca doktora gitti. Doktor önerdiği ilaçların kullanılmasını istedi. Ancak eczaneye giden her vatandaş eli boş döndü. Sade mahalleye değil ilçe merkezine giden vatandaşlar 50 kadar eczane gezdiler ancak nafile. Mahallede bir seneyi aşkın süredir uyuz salgını devam ediyor. 

Hastalık için önerilen iki ilaç var. İlaçlardan biri kullanılsa da diğer ilaca erişilemiyor. Bu sebeple de hastalık sona ermiyor. Mahalle sakinleri yetkililere seslenerek kendileri için ilaç temin edilmesini istiyor. Herkes birlikte bu ilaçları kullanırsa salgın yakın zamanda sona erebilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@