Lyme Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Son tanıştığımız hastalıklardan biri de kene yoluyla bulaşan lyme hastalığıdır. Tedavi edilmezse AIDS’ten bile tehlikelidir.

SAĞLIK 21.09.2018, 21:10
Lyme Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Lyme Nedir?

Genellikle geyik kenesi olarak bilinen siyah kolsuz kene türünün ısırması ile bulaşır. Çimenli ya da yoğun ağaçlı yerlerde bu kenelere rastlanır. Bu kenenin ısırması halinde 24 saatten fazla deri üzerinde kalırsa hastalık bulaşır. Kenenin deride uzun süre kalması ise riski daha çok arttırır. Evcil hayvan sahibi olanlar da bu keneye karşı dikkatli olmalıdır.

Belirtileri Nelerdir?

Kene ısırığı sonucunda deride iç kısmı beyaz, etrafı ise kızarık bir görüntü oluşur. Kene ısırmasından sonra 3-10 gün içinde isilikler çıkabilir. Kızarıklıklar 30 cm genişliğe kadar yayılabilir. Kaşıntı ve ağrı hissedilmez.

Grip benzeri halsizlik, titreme, ağrı görülebilir. İlerleyen dönemde eklem ağrıları, nörolojik sorunlar, bulantı ve kusma, kalp problemleri görülebilir. Hepatit, göz iltihabı ve şiddetli yorgunluk yaşanabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın tedavisinden önce mutlaka hastalıktan korunmak gerekir. Çimlik, ormanlık alanlarda kapalı giyinmeye çalışmak ve böcek kovucular kullanmak gerekir. Böyle bir alandan çıkınca mutlaka vücudunuzu kontrol edin.

Bu hastalığa yakalanılırsa ve tedavi edilmezse krn artrit ve hatta hareket kısıtlılığı yaşanabilir. Tam kalp bloğuyla seyreden kardiyak tutulma oluşabilir. Nörolojik sistem hastalıkları görülebilir. İlerleyen dönemde el ve ayaklara lezyonlar oluşabilir. Tüm bu hastalıkların kurtulmak için lyme tedavisi doksisiklin grubu antibiyotiklerle yapılır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)