Limonata Mı Yoksa Kola Mı Daha Zararlı

Zararlı olarak nam salan kola gerçekten bu kadar zararlı mı ya da limonata koladan daha mı masum?

SAĞLIK 04.08.2018, 21:41
Limonata Mı Yoksa Kola Mı Daha Zararlı

Zararlı İçecekler Oldukça Fazla

Asitli olması sebebiyle kolanın zararları aşikar olsa da tek zararlı içecek kola değil. Meyveli içecekler, aromalı içecekler, aromalı mineralli içecekler gibi pek çok içecek gazlı içecekler sınıfı da yer alıyor. Ancak içerisinde kafein, yüksek şeker ve katkı maddeleri olan kola başı çekiyor. Ancak maalesef ki bu maddeler diğer içeceklerde de bulunuyor.

Hazır içeceklerde yüksek oranda şeker bulunuyor. kola ve gazlı içeceklerde 56 tane küp şeker var ve bir ardakta 14 küp şeker tüketiyoruz. 56 adet 112 gram şekere denk geliyor. Çay, şeftali, karpuz, portakal aromalı içecekler ise 44-84 gram şeker içerir. Sade ya da aromalı gazoz içildiğinde bir bardakta 11-15 küp şeker tüketilirken, limonatada ise 18 adet küp şeker tüketiliyor. Şeker olarak içmeye kalktığınızda içinizi bayan bu içecekler asit ve karbondioksit içerdiği için içerken rahatsız etmiyor.

Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Piyasadaki içeceklerde ürünün 100 mililitresinde ne kadar şeker yer aldığı yazar. Buradan bir litredeki şeker oranını hesaplayabilirsiniz. Bir litreyi dörde böldüğünüzde ise bir porsiyonda tüketeceğiniz şekeri bulabilirsiniz.

İçeceklerden aldığınız bir gram şeker 4 kalori verir. Bir bardak içecek ise 144 kalori verir. Ortalama 20-25 dakika koşu bu kaloriyi yakacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)