Lekeli Muzlar Daha Sağlıklı

Muz alırken dışı lekeli ya da ezik olanları seçmek, diğer muzlardan daha sağlıklıdır.

Lekeli Muzlar Daha Sağlıklı

Muzun Faydaları
Yüksek potasyum kaynağı ile tanınan muz, kemiklerin güçlendiriyor. İshal gibi sorunlara iyi geliyor. Vitamin mineral içeriği ile vücuda pek çok fayda sağlıyor. Her yaş grubunun severek tükettiği muz şekerli ve güzel aroması ile pek çok gıdanın içinde de kendine yer buluyor. Tansiyonu düşüren, kalp ritmini düzenliyor, kas güçsüzlüğüne iyi geliyor. Strese karşı da koruyor. Sabah kahvaltısı yapamıyorsanız bir adet muz yiyerek güne başlamak sizi enerjik ve pozitif yapar. Ara öğün olarak da tercih edebilirsiniz. Lifli yapısı ile muz sindirimi düzenler. Yani hem kabızlığa hem ishale iyi gelir. İçindeki probiyotikler sayesinde bağırsak fonksiyonlarını düzenler. 

Lekeli Muzlardan Kanserden Koruyor
Muz alırken gözümüz ilk olarak daha estetik ve pürüzsüz olan kızlara kaysa da aslında benekli muzlar daha sağlıklıdır. Fazla beklediği için kabuğu lekelenen, olgunlaştığı için kararmaya başlayan muzlarda antioksidan daha yüksektir. Yani muz ne kadar benekli ve olgunsa o kadar şifalıdır. 

Diğer yandan muz tüketirken dikkatli olmak gerekir. Çünkü muzda kalori ve karbonhidrat oranı yüksektir. Bu yüzden kilo sorunu olanlar, sağlık sorunu olanlar, diyanet hastaları ya da böbrek yetmezliği yaşayanlar aşırıya kaçmadan tüketmelidir. Muz tüketirken yanında protein alarak dengeyi kurabilirler. Muzlu süt ya da yoğurt iyi bir seçim olabilir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE