Laboratuvarda Radyasyona Maruz Kalanlar Yıpranma Payı Alabilir mi?

Hastanede çalışan ve laboratuvarlarda X-Işınları içeren aletleri kullanan çalışanlar yıpranma payı alabilir mi? Görüldüğü üzere Danıştay, çalışanların kısa süre ile de olsa radyasyona maruz kalmasını yeterli saymıştır. Görüldüğü gibi radyasyona maruz kalmak yıpranma payı almak için yeterli görülmüştür.

SAĞLIK 09.10.2019, 08:42 09.10.2019, 14:44
Laboratuvarda Radyasyona Maruz Kalanlar Yıpranma Payı Alabilir mi?

Radyasyon Yıpranma Sebebi midir?
Radyasyon yayan cihazlar hastanelerde sıklıkla kullanılmaktadır. En basitinden röntgen çeken cihazların radyasyon yaydığı bilinmektedir. Ancak hastanelerde laboratuvarların olmazsa olmazı olan pek çok cihaz çalışırken radyasyon yaymaktadır. Röntgen teknisyenleri ya da laborantlar gibi bu makineleri kullanan kişiler radyasyona maruz kalmaktadır. İşte bu meslek gruplarındaki kişiler yıpranma payı alabilecek midir?

Radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işleri yapanlar, Doğal ve yapay radyoaktif maddelere maruz kalanlar, radyoiyonizan maddeler veya bütün dier korpüsküler emanasyon kaynakları ile yapılan işlerde çalışanlar yasada sayılmış ve yıpranma payı alacakları belirlenmiştir. Yıllık ücretli izin, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri, eğitim, kurs, işe hazırlık gibi aşamalarda yukarıda sayılan işlerin risklerine maruz kalınmamaktadır.  Ancak bu hallerde zararlı ışınlara maruz kalma şartı aranmaz. 

Yıpranma payı verilmesi halinde çalışanın prim ödeme gün sayılarına, her 360 gün için fiili hizmet süresi zammı verilir. Bu sayede emekli olurken erken emeklilik sağlanacaktır. 

Çalışanın Görev Unvanı Önemli Değildir
Radyasyona maruz kalan sağlık çalışanları yıpranma payı alabilecektir. Sadece röntgen teknisyeni olarak görev yapanlar değil, hastanede yaptığı görev esnasında röntgene maruz kalan herkes yıpranma payı alabilecektir.

Hastanede görev yapan bir hizmetli, radyasyona maruz kaldığı gerekçesi ile hastane yönetimine başvuru yaparak yıpranma yapı ödenmesini istemiştir. Ancak hastane bu talebi reddetmiştir. Hizmetli ise idare mahkemesinde dava açmıştır ve yerel mahkeme ret kararı vermiştir. Davacı hizmetli, ameliyathanede üroloji bölümünde çalışırken kullandığı "skopi cihazı"ndan ötürü radyasyona maruz kaldığını belirtmiş ve yıpranma payı istemiştir.

Hastane yönetimi davacının gün içinde aralıklarla olmak kaydıyla yarım saat süreyle radyasyonlu alanda görev yaptığını kabul etmiştir. Davacı, Radyasyon Güvenliği Tüzüğüne göre radyasyon görevlisi sayılmadığı halde Danıştay tarafından başvurusu kabul edilmiştir.

Görüldüğü üzere Danıştay, çalışanların kısa süre ile de olsa radyasyona maruz kalmasını yeterli saymıştır.  Görüldüğü gibi radyasyona maruz kalmak yıpranma payı almak için yeterli görülmüştür.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@