Kurban Geliyor Şarbona Dikkat!

Kurban bayramı öncesi kurbanlık alacaklar şarbon hastalığına dikkat etmeliler. Kocaeli’nde bir köyde hayvanlarda şarbon hastalığına rastlandı.

SAĞLIK 09.07.2018, 22:35
Kurban Geliyor Şarbona Dikkat!

Şarbon Virüsüne Rastlandı

Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan Hasaneyn köyünde bir kişi şarbon virüsü nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Hastalanan ineğini kendisi tedavi etmeye çalışan vatandaş bir süre sonra rahatsızlandı. Mide bulantısı şikayeti başlayan adam, hemen hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkikler neticesinde adamın şarbon virüsü kaptığı anlaşıldı. Hasta Hayrettin Akman Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Şarbon virüsüne rastlanmasının ardından köye İl Tarım Müdürlüğü ekipleri gelerek önlem aldı. 15 gün süreyle köye hayvan giriş çıkışları yasaklanarak tedbir alındı. Kurban bayramının yaklaşıyor olması köylülerde tedirginliğe sebep oldu.

Şarbon Kurbanlıkları Etkileyebilir

Kocaeli’nde yaşanan şarbon vakası kurban bayramı öncesinde paniğe sebep oldu. Köye 15 gün süreyle hayvan giriş çıkışlarının yasaklanması köylüleri tedirgin etti. Bulaşıcı bir hastalık olan şarbonun diğer ahır hayvanlarına veya insanlara bulaşması ihtimali araştırılıyor. Hasta hayvanlara karşı önlem alınmaya devam edecek. Kocaeli İl Tarım Müdürlüğü ekipleri köyde incelemelere devam ediyor.

Kurbanlık alacak olan vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Alacakları hayvanların sağlık durumlarına ilişkin mutlaka satıcıdan bilgi almalılar. Sadece bilgi almakla kalmayıp hayvanların küpelerini kontrol etmeliler. Diğer sağlık kontrollerine ilişkin belgeleri satıcılardan talep etmeliler. Hayvanlarda gözle yaptıkları muayenelerde karşılaştıkları belirtiler hususunda dikkatli olmalı ve güvenmedikleri yerlerden kurbanlık almamalılar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)