Küçük Yaşta Bademcik Ameliyatı Olmak Faydalı Mı?

Araştırmalar çocukken yapılan bademcik ameliyatının uzun vadede başka hastalıklara yol açtığını gösteriyor.

SAĞLIK 13.06.2018, 22:40
Küçük Yaşta Bademcik Ameliyatı Olmak Faydalı Mı?

Bademcikleri Alınanlar Risklere Açık

Avusturyalı bilim insanları tarafından yapılan araştırma, bademcik ameliyatının o kadar da faydalı olmadığını gösterdi. Çocukken yapılan bademcik ameliyatı ilerleyen yaşlarda solunum yolu ve enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkarıyor. 10 yaşından önce bademciklerini aldıran çocuklar üzerinde yapılan araştırmaya göre hastalık riski artıyor. Bu kişilerin 30 yaşına kadar astım, zatürree gibi solunum yolu hastalıkları ile enfeksiyon ve alerjiye yakalanma riski diğer kişilerden fazla oluyor.

Bademcik ya da Geniz Eti Aldırma

Araştırmada 10 yaşından önce bademcik, geniz eti ya da her ikisini birden aldıran çocuklar incelendi. Araştırmaya kaynak olarak Danimarka’daki sağlık kayıtları kullanıldı. Atmıştan fazla çocuk üzerinde inceleme yapıldı. Bu çocukları kayıtları ile aynı yıllarda dünyaya gelen 1,2 milyon akranları arasında karşılaştırma yapıldı.

Araştırmanın sonuçları bademcik ya da geniz eti alınan çocuklarda uyku bozukluğu ve bademcik iltihabının hatırı sayılır derecede azaldığını ortaya koydu. Ancak bu çocukların 30 yaşına kadar üst solunum yolu hastalıkları riskinin 3 kat fazla olduğu gözlemlendi. Aynı zamanda enfeksiyon ve alerji riskinin de artış gösterdiği kaydedildi.

Araştırmayı yürüten ekibin lideri Sean Byars aileleri bu konuda uyardı. Çocukların bu tür ameliyatlardan mümkün olduğunca kaçınması gerektiğini, uzun vadede bu durumu daha sağlıklı olduğunu belirtti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)