Küçük Balıkları Kılçığı ile Yiyin

Küçük balıkların kılçıkları ile birlikte yenmesi yüksek kalsiyum sağlayarak, kemik gelişimine fayda sağlıyor.

Küçük Balıkları Kılçığı ile Yiyin

Yıllık Kişi Başına Düşen Balık Tüketimi 7,6 Kilogram

Üç tarafı denizlerle çevrili, balık cenneti ülkemizde balık tüketme alışkanlığı oldukça az. Senede kişi başına düşen balık tüketim miktarı 7,6 kilogram. Ancak sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen bireyler en az haftada iki gün balık tüketmeliler.

%15-25 arasında protein içeren balıklar, düşük yağ içeriği sayesinde oldukça sağlıklı bir besindir. Fosfor, iyot, demir, kalsiyum gibi içerikleri ve A, D, K, B grubu vitaminler sayesinde vücudun pek çok ihtiyacını karşılar. Çocukların zeka gelişimine katkı sunması ile tanınan balık, görmeyi güçlendiriyor. Hastalıklara karşı direnç sağlıyor ve cildin, saçın dokusunu iyileştiriyor.

Kılçıklar Kemikleri Güçlendiriyor

İçeriğindeki D vitamini sayesinde kemik gelişimini sağlıyor. Özellikle kış aylarında az güneş görüldüğü için yeterince alınmayan D vitamini balıktan karşılanabilir. Sardalya ya da hamsi gibi küçük balıkların kılçıklı tüketilmesi sayesinde yüksek oranda kalsiyum alınıyor. Bu kalsiyum kemik gelişimini sağlıyor.

Balıkta doymamış yağ olan omega 3 yüksek oranda bulunur. Vücudun üretemediği bu yağ dışarıdan alınmalıdır. Kötü kolesterolü engeller ve kalbi korur. Bu yüzden de balık tüketimi oldukça önemlidir.

Balıktan maksimum faydayı sağlamak için ızgara, buğulama ya da haşlama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Çiğ ya da az pişmiş olmamalıdır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE