Kronik Yorgunluğunuz Bu Sebeplerden Kaynaklanabilir

Yaşam enerjinizi olumsuz etkileyen kronik yorgunluk, dünyada 17 milyon kişiyi etkiliyor. Bilimsel Araştırmalar...

SAĞLIK 21.03.2019, 21:06
Kronik Yorgunluğunuz Bu Sebeplerden Kaynaklanabilir

Kronik yorgunluk sıkıntısı olan insanlar bununla başa çıkmanın yollarını arıyor. Bilim dünyası da insanlara yol gösterici çalışmalarda bulunuyor. ABD Kaliforniya Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 500'den fazla hastanın kan örnekleri incelenince 200'den fazlasına CFS hastalığı teşhisi konuldu. Bu hastalarda kalıcı yorgunluğun yanı sıra baş ağrısı, hafıza sorunları, uykusuzluk, mide bulantısı gibi pek çok sorun görülüyor. Ayrıca bu hastalarda kanda enfeksiyon olduğunu gösteren 17 protein miktarını çoğaldığı belirlendi. Bu sonuçlar gösterdi ki yorgunluk sendromu aslında enfeksiyon ve bağışıklık sistemi bozukluklarından kaynaklanıyor. 

Hollandalı ve İspanyol araştırmacılar ise sürekli yorgunluğun iyot eksikliği ve tiroid bezlerindeki sorunlardan kaynaklandığını düşünüyor. Bu yüzden iyotlu beslenme ile normal hayata dönme üzerine araştırmalar yapıyorlar. 

Diğer bir araştırma ise Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapıldı. Onlara göre ise B grubu vitaminleri, magnezyum içeren beslenme şeklini benimsemek gerekiyor. 

Londra Queen Mary Üniversitesi araştırmacıları da kronik yorgunluktan kurtulmak için düzenli spor yapmak gerektiğini düşünüyor.

Neler Yapmalı?
Bu araştırmalar gösteriyor ki kronik yorgunluğun tek bir sebebi yok. Öncelikle bir sağlık kontörlünden geçerek bir sorun olup olmadığına bakılmalı. Bir sorun ortaya çıkmazsa vitamin ve proteinlerden yeterli oranda almak, beslenme düzeninde yeterince iyota yer vermek ve düzenli spor yapmak gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@