Kronik Hastalıkların Ekonomiye Maliyeti 69,7 Milyar Lira

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan rapor ile kronik hastalıkların ülke ekonomisine maliyetinin yılda 69,7 milyar lira olduğu belirlendi.

Kronik Hastalıkların Ekonomiye Maliyeti 69,7 Milyar Lira

Ölümlerin Çoğu Bulaşıcı Olmayan Hastalıklardan Kaynaklanıyor

Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından hazırlanan rapor ile tespitler yapıldı. Türkiye’de Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü için Yatırım Gerekçeleri Raporu ile tespitler yapıldı.

Buna göre ülkemizde yaşanan ölümlerin %87,5’i bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanıyor. Yani ölüm sebepleri arasında kronik hastalıklar başı çekiyor. Obezite, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam erken ölümlere sebep oluyor. 2016 yılında kronik hastalıkların ekonomiye maliyetinin 69,7 milyar lira olduğu tespit edildi.

Kanser, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kronik hava yolu hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar ölüm sebeplerinin başında geliyor. Tütün ve alkol kullanımı, fiziksel hareketsizlik, sağlıksız beslenme gibi faktörler ise hastalıkların riskini arttırıyor.

Sosyo Ekonomik Kalkınma Etkileniyor

Türkiye’de bu hastalıklardan ötürü erken ölümler ya da engellilik durumu yaşanabiliyor. Bu durum ise üretkenliği ve iş gücünü etkiliyor. Dolaylı yoldan sosyo ekonomik kalkınma olumsuz etkileniyor.

Rapora göre kronik hastalıklar sebebiyle erken ölüm olasılığı erkeklerde %22,5, kadınlarda ise %11,6 daha fazla. Yani kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kronik hava yolu hastalıkları gibi hastalıklar erkeklerde daha fazla görülüyor. Ortalama olarak ise bu hastalıklardan ötürü erken ölüm riski %16,8 olarak belirlendi.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 08:31
YORUM EKLE