Kronik Hastalar Aşı Yaptırarak Önlemini Almalı

Kronik hastalığı olan kişiler her sene Ekim ve Kasım aylarında grip aşısını yaptırarak rahat bir kış geçirebilirler.

SAĞLIK 28.09.2018, 21:34
Kronik Hastalar Aşı Yaptırarak Önlemini Almalı

Kronik Hastalığı Olanlar Daha Fazla Risk Altında
65 yaş üstü olanlar, böbrek yetmezliği hastalığı olanlar, kronik karaciğer hastaları, diyabet, kanser, kronik akciğer hastaları, kalp yetmezliği yaşayanlar gribe karşı daha fazla risk altındalar. Bu nedenle her sene mevsim geçişlerinde başlayan grip salgınından kendilerini korumalılar.  Ekim ve Kasım aylarında grip aşısı olarak tüm kış sağlıkla geçirilebilir. 

Grip, soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, kulak enfeksiyonları, zatürree gibi hastalıklar kış aylarında sıklıkla görülüyor. Viral enfeksiyonlar olan bu hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanmaya gerek yoktur. Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler tedavi etmek yerine vücuda daha fazla zarar verecektir. Bunun yerine aşı olarak hastalıklardan korunmak gerekir. Hasta olunması halinde ise antibiyotik yerine doktorun vereceği ilaçlar kullanılmalıdır. 

Bu Önerilere Kulak Verin
Kronik hastalığı olan kişilerin bağışıklığı daha düşüktür ve hastalıklara daha açıktır. Bu yüzden de grip gibi salgınlardan kaçışları pek yoktur. Her sene Ekim ve Kasım aylarında yapılan grip aşısı ile tüm kış grip ve benzeri soğuk algınlığı vakalarından kurtulmak mümkündür. 

Solunum yolu hastalıklarının kaynağı pnömokok isimli bakteridir. Bu bakteriye karşı pnömokok aşısı yapılır. Kronik hastalarda bu aşı ile bağışıklık sistemi güçlendirilir ve daha sağlıklı olunması sağlanır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Yusuf Akbay 2 yıl önce
18 yaşımdayım sikindi cikarmi