Koronavirüsü Diğer Hastalıklardan Ayıran Belirtiler Neler?

Bulaşıcılık özelliği fazla olan korona virüsü grip, nezle ya da alerjiden ayıran özellikleri nelerdir?

SAĞLIK 12.03.2020, 14:23
Koronavirüsü Diğer Hastalıklardan Ayıran Belirtiler Neler?

1 Kişi 4 Kişiye Bulaştırıyor

Grip vakalarında hasta olan 1 kişi bu hastalığı diğer bir kişiye bulaştırmaktadır. Ancak korona virüs taşıyan bir kişi bu hastalığı 4 kişiye bulaştırmaktadır. Soğuk algınlığı ve gripte ateş sadece başlangıç seviyesinde az görülürken, korona virüs taşıyanlarda ateş daha çok görülür. Yorgunluk ve kuru öksürük diğer belirtiler arasında yer almaktadır. 

Korona virüsü diğer hastalıklardan ayıran en önemli etken ise solunum güçlüğü yaşanmasıdır. Solunum güçlüğünden kaynaklı olarak öksürük de artmaktadır. Hapşırık ve burun akıntısı ise nadiren görülür. 

Göğüste Ağrı Varsa Doktora Gidin

Korona virüs akciğerlere yerleşir ve ilerlemesi halinde nefes alamayarak ölüme neden olur. Bu yüzde hastalar özellikle solunumu kontrol etmelidir. Kendini hasta hissedenler derin bir nefes alarak 10 saniye beklemelidir. 10 saniyenin sonunda yeniden nefes alındığında göğüste ağrı olmuyorsa sorun yoktur. Ancak göğüs ağrısı varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Çünkü bu durum akciğerlerde tahribat olduğunu göstermektedir.

Eğer kendinizi grip olmuş gibi hissediyorsanız iki belirti çok önemlidir. Sık sık tekrarlayan yüksek ateş ve solunum güçlüğü olması korona virüs ihtimalini arttırmaktadır. Bu belirtiler varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Yapılacak olan kan testleri ile kesin teşhis koymak mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)